4 czerwca, w 31. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce, prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym. Ma on pomóc osobom, które w wyniku pandemii koronawirusa znalazły się bez pracy.
Prezydent poinformował o swojej inicjatywie na Twitterze.
„4 czerwca 1989 r. Polacy Solidarnie zagłosowali za wolną Polską. Solidarność, to wartość zawsze aktualna. Złożyłem projekt ustawy o dodatku solidarnościowym, żeby przeciwdziałać negatywnym skutkom COVID-19. Będzie służył tym, którzy teraz potrzebują pomocy. Czyny, nie słowa!”, napisał Duda.
Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł byłby wypłacany osobom, które przez epidemię COVID-19 znalazły się na bezrobociu. Świadczenie będzie jednak przyznawane maksymalnie przez trzy miesiące, wyłącznie za okres od 1 czerwca do 31 sierpnia.
Projekt prezydenta nie obejmie też wszystkich osób, które straciły pracę w wyniku pandemii. 1400 zł otrzymają tylko te osoby, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę i z którymi umowa o pracę została po dniu 31 marca 2020 r. rozwiązana przez pracodawcę albo uległa rozwiązaniu wraz z upływem terminu, na który była zawarta.
#4czerwca 1989 r. Polacy Solidarnie zagłosowali za wolną Polską. Solidarność, to wartość zawsze aktualna. Złożyłem projekt ustawy o dodatku solidarnościowym, żeby przeciwdziałać negatywnym skutkom COVID-19. Będzie służył tym, którzy teraz potrzebują pomocy. Czyny, nie słowa!
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) June 4, 2020