Przesuszone dłonie często są wynikiem zmian temperatury, nadmiernego promieniowania UV, częstego stosowania środków dezynfekujących i używanie środków powierzchniowo czynnych bez rękawiczek. Dłonie stają się szorstkie, czerwone i wywołują pieczenie, a nawet pękanie naskórka. Jak radzić sobie z przesuszonymi dłońmi? Poznaj jak możesz pozbyć się szorstkich i suchych dłoni w prosty i tani sposób!
Podstawową zasadą w pielęgnacji skóry dłoni jest krem nawilżający. Jego regularne stosowanie zapewni nawodnienie i dzięki temu zapobiega nadmiernej utracie wody w skórze. Najlepiej wybrać krem, który zawiera w składzie masło shea lub mocznik 10%, który wchodzi w skład NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego w skórze. Pamiętaj, że dobry krem jest kluczową kwestią jeśli chcesz pozbyć się nieestetycznego problemu.
Jak poradzić sobie z przesuszonymi dłońmi?
Pierwszym krokiem jest peeling, który usunie martwy naskórek i dzięki temu składniki zawarte w kremie i masce będą lepiej wnikać. Peeling działa również wygładzająco na skórę i możesz przygotować go samodzielnie!
Do przygotowania peelingu potrzebujesz:
1. Drobnoziarnisty cukier / mielona kawa lub szałwia hiszpańska
2. Jogurt naturalny / woda lub cienko starty ogórek
3. Kilka kropel olejku z awokado lub oliwy z oliwek
Połącz wszystkie składniki. Peeling rozprowadź na dłoniach tak, jak przy myciu rąk, wykonuj ruchy delikatnie. Stosuj raz na tydzień lub dwa tygodnie.
Kolejny krok to nałożenie maski o działaniu nawilżającym, która dostarczy skórze składników odżywczych i zlikwiduje szorstkość. Maskę możesz również przygotować w domu. Najpopularniejszą jest ta z użyciem siemienia lnianego, które bogate jest w olej i śluzy roślinne, o działaniu przyspieszającym regenerację drobnych pęknięć naskórka. Pozostawiają na skórze film ochronny, który zapobiega utracie wody. Jak przygotować maseczkę z siemienia lnianego?
1. Łyżkę siemienia zalej wrzątkiem, a następnie odczekaj aż spęcznieje i wytworzy śluz.
2. Zwilż gazę i zamocz w powstałej papce i nałóż na dłonie, następnie owiń folią kuchenną i ciepłym ręcznikiem.
Zamiast maski z siemienia lnianego, możesz zrobić też maskę z żółtkiem, które bogate jest w witaminę A, działającą regenerująco. Wystarczy, że zmieszasz je z 3–4 łyżkami ciepłej oliwy z oliwek i nałożysz tak, jak maskę z siemienia i owiniesz folią oraz ciepłym ręcznikiem.
Folia i ciepły koc tworzą okluzję na skórze. Dzięki temu wszystkie cenne składniki zawarte w masce wchłoną się bardziej w głąb skóry, odżywi i zapewni prawidłowe nawodnienie skóry. Po zastosowaniu peelingu i maski, zakończ pielęgnację kremem nawilżającym.