Zdrowotnych właściwości warzyw nikt nie jest w stanie podważyć. W zależności od wyboru konkretnego warzywa, ich spożyciem zapewniamy swojemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Jaka wersja ich podania jest jednak zdrowsza?
Jak się okazuje, gotowanie warzyw może doprowadzić do zniszczenia niektórych składników odżywczych, a z drugiej strony może to doprowadzić do ich rozmnożenia. Trzema głównymi kategoriami mikroelementów, na które wpływa proces gotowania to witaminy rozpuszczalne w wodzie, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz minerały – przypomina ,,Wprost”.
Pierwsze z nich w największym stopniu są degradowane przy okazji procesu gotowania. Zniszczeniu ulegają wówczas witaminy B i C. Jeśli zatem chcemy przyswoić te witaminy w 100% w przypadku czerwonej papryki, dyni czy zielonych warzyw liściastych, warto je zjeść na surowo.
Co jednak ciekawe, witaminy rozpuszczalne w wodzie możemy zachować przy okazji podgrzewania warzyw w kuchence mikrofalowej. Dzieje się tak z uwagi na krótki czas gotowania i minimalne zużycie wody.
Nienaruszone po gotowaniu pozostają z kolei takie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, jak A, D, E i K. Gotowanie kalafiora, kapusty czy brukselki jest zatem dobrym pomysłem na przyswojenie tych witamin.