REKLAMA
ShareInfo.plKulinariaCiasto znowu nie wyszło? Najczęstsze błędy w trakcie pieczenia

Ciasto znowu nie wyszło? Najczęstsze błędy w trakcie pieczenia

ciasto

REKLAMA

Pieczenie może czasami przysporzyć trochę problemów, zwłaszcza mało wprawionym osobom, które dotychczas nie miały styczności z przyrządzaniem domowych wypieków. Tymczasem warto poznać kilka sekretów piekarnictwa, aby żaden wypiek nie był utrapieniem. Dzięki wykorzystaniu poniższych wskazówek, prawdopodobnie już nigdy nie popełnisz 5 powszechnych błędów.

W czasie przygotowywania słodkich wypieków, kiedy zaglądamy do receptury powinniśmy skrupulatnie trzymać się wyznaczonych mililitrów oraz gramów. Przepis nie bierze się znikąd, jest najczęściej opracowywany przez kogoś doświadczonego, więc warto mu zaufać i samemu nie ryzykować (nie przesadzać z liczbą składników, ani też nie żałować ich). Przydatna może okazać się waga i miarka kuchenna. Dodawanie składników „na oko” bez ich wcześniejszego odmierzania jest powszechnym błędem. Takie postępowanie może skończyć się fiaskiem, gdyż proporcje mokrych składników do suchych, mogą być w ten sposób nieprawidłowe, co zwiększa szanse na niefortunny wypiek.

Gdy chcesz zabrać się za zrobienie ciasta, to na godzinę lub dwie przed przystąpieniem do pracy, wyjmij z lodówki potrzebne składniki, ponieważ wtedy nabiorą temperatury pokojowej. Każdy składnik musi mieć równą temperaturę, pod warunkiem, że w recepturze jest to inaczej sformułowane. Ta czynność usprawni późniejsze dopracowywanie ciasta.

REKLAMA

Pomijanie niektórych koniecznych kroków, wskazanych przez autora receptury może skończyć się katastrofą. W przypadku, gdy w przepisie zalecono, aby mąkę przesiać przez sito, to nie należy ignorować tego procederu, ale go wykonać. W ten sposób mąka będzie napowietrzona, a ty unikniesz grud w cieście, które mogą przyczynić się do opadania deseru w trakcie pieczenia.

Następnym zgubnym przyzwyczajeniem jest otwieranie drzwi piekarnika, kiedy ciasto jeszcze się w nim piecze. Momentalna zmiana temperatury może oddziaływać na lekką budowę ciasta i zniweczyć starania, a także poświęcony na przyrządzanie smakołyku czas.

Innym utrapieniem jest zbyt słabe albo zbyt silne wyrabianie ciasta. Ta ostatnia czynność sprawi, że gluten będzie nadmiernie silny, a w efekcie ciasto nie wyrośnie. Natomiast łagodne wyrobienie spowoduje, że ciasto będzie za rzadkie i nie zachowa właściwej formy w piekarniku – to również może skutkować opadaniem.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
ShareInfo.pl
Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA