Ma słodko-kwaśny smak i z wyglądu przypomina piwo. Kwas chlebowy warto pić, gdy na dworze panuje upał. Nie tylko gasi pragnienie, ale także wykazuje szereg właściwości zdrowotnych.
Napój ten otrzymuje się na skutek fermentacji chleba. Zawiera szereg cennych witamin: C, E, B. Dzięki temu skutecznie broni w walce z wolnymi rodnikami, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, trzustki, bierze udział w przemianach tłuszczów, białek i węglowodanów. Kwas chlebowy to również cenne źródło cynku i selenu.
Jakie jeszcze cenne właściwości wykazuje? Przyspiesza metabolizm, wspomaga trawienie, reguluje mikroflorę jelitową. Obniża też poziom złego cholesterolu, pomaga usunąć toksyny z organizmu.
Nie warto jednak kupować kwasu chlebowego z supermarketów. To zazwyczaj gazowane napoje, pełne chemicznych dodatków. Napój można zrobić samemu. Do jego przygotowania potrzeba: 4 dag chleba razowego, 25 dag drożdży, 2,5 litra wody, pół szklanki cukru albo miodu naturalnego oraz rodzynki.
Najpierw trzeba rozgrzać piekarnik do 180 st. Później należy zagotować wodę. Chleb trzeba pokroić w kostkę i piec w piekarniku do momentu zarumienienia. Ostudzony chleb należy przełożyć do miski, zalać zagotowaną wodą i odstawić na 3 godziny. Po tym czasie należy do tego dodać rozpuszczone w wodzie drożdże z cukrem.
Całość po dokładnym wymieszaniu należy odstawić na 24 godziny. Po upływie tego czasu napój należy odcedzić i przelać do butelek. Można dodać kilka rodzynek. Kwas chlebowy można przechowywać w lodówce od tygodnia do miesiąca.