W niedzielę została zamknięta Bazylika Grobu Pańskiego. Na razie do odwołania, na jak długo – nie wiadomo. Taką decyzję podjęli przedstawiciele trzech Kościołów w Jerozolimie, które wspólnie opiekują się sanktuarium. Jest to reakcja na restrykcyjną politykę podatkową izraelskiego rządu.
Kustosz Ziemi Świętej franciszkanin ojciec Francesco Patton, zwierzchnik prawosławnego patriarchatu Jerozolimy Teofil III i patriarcha Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Nurhan Manugian wystosowali specjalne oświadczenie w proteście przeciwko projektowanej ustawie podatkowej i decyzji władz Jerozolimy, które planują obciążenie wspólnot chrześcijańskich podatkiem od nieruchomości, a w razie jego niepłacenia zajmowanie mienia kościelnego – nieruchomości i rachunków bankowych – na poczet zaległości podatkowych.
Przedstawiciele wspólnot religijnych opiekujący się Grobem Pańskim przypominają, że z podatku od nieruchomości Kościoły były historycznie zwolnione. Podkreślają, że do tej pory ceniony był wkład wspólnot chrześcijańskich w budowę szkół, szpitali i domów opieki. Zaznaczają też, że prawa i przywileje tych wspólnot były gwarantowane umowami międzynarodowymi.
W związku z nową polityką podatkową opiekunowie sanktuarium oskarżają Izrael o „systematyczny i bezprecedensowy atak na chrześcijan w Ziemi Świętej”. W ocenie patriarchy Teofila III nowe przepisy podatkowe i groźby wywłaszczania chrześcijańskich wspólnot religijnych z majątku „przypominają prawa o podobnym charakterze zatwierdzane przeciwko Żydom w Europie w ciemnych okresach” oraz są „dyskryminujące i rasistowskie”.