Kiszenie to szybki i prosty proces, który znacznie podwyższa wartość odżywczą żywności. W Polsce najbardziej popularne są kiszone ogórki i kapusta. Okazuje się, że oprócz tych warzyw możemy kisić także inne produkty np. buraki, pomidory, a nawet rzodkiewki. W tym artykule poznasz niezwykły przepis na kiszone rzodkiewki.
Dlaczego warto jeść rzodkiewki?
Kiszona rzodkiewka jest źródłem witamin (E, A, C, B) i substancji odżywczych (wapnia, żelaza, potasu, cynku), a oprócz tego:
-wzmacnia odporność,
-poprawia pracę jelit,
-wpływa korzystnie na urodę,
-dba o woreczek żółciowy i wątrobę,
-zmniejsza stany zapalne,
-ma działanie oczyszczające,
-stabilizuje poziom glukozy we krwi.
Kiszenie rzodkiewki w domu
Kiszenie rzodkiewki wcale nie takie trudne, jak mogłoby się to wydawać. Etap kiszenia odbywa się niemal identycznie, jak w przypadku innych warzyw. Poniżej znajdziesz prosty przepis:
Składniki:
2 pęczki rzodkiewek
ok. 600 ml wody
przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, jałowiec
2 duże łyżki soli kłodawskiej
Przygotowanie kiszonki:
Na początku zagotuj połowę porcji wody. Dodaj do niej sól – powinna się rozpuścić. Kolejny etap to przygotowanie rzodkiewek. Starannie je umyj, usuń liście i włóż do kamionki bądź większego szklanego słoja. Dodaj wszystkie przyprawy, wlej solankę i pozostałą część wody. Wszystko dobrze zamieszaj. Kamionkę lub słoik przechowuj przez około 14 dni. Potem przestaw rzodkiewki do chłodnego miejsca, a jeśli chcesz je mieć na później, umieść je w słoikach i zawekuj.