Praktycznie każdy z nas ma w domu blender, lecz wykorzystuje go zazwyczaj do przyrządzania koktajli albo zup.
Okazuje się, że przy pomocy blendera, można przygotować kilka przydatnych produktów spożywczych, stosowanych prawie codziennie. Prezentujemy łatwe i szybkie przepisy. Chyba już nigdy nie wybierzesz gotowych produktów ze sklepu.
Domowy majonez
Składniki:
250 ml oleju rzepakowego
2 łyżeczki soku z cytryny (albo octu)
2 żółtka
pieprz
cukier
sól
ciepła woda (ewentualnie)
Wykonanie:
Aby zrobić domowy majonez, najpierw wyjmij wszystkie niezbędne składniki – poczekaj, aż temperatura wszystkich będzie niemal jednakowa. Inną ważną kwestią jest naczynie, w którym będziesz przyrządzać produkt. Naszykuj wysoki, wąski kielich. Potem umyj i wyparz jajka. Wszystkie składniki umieść w naczyniu, pamiętaj, że potrzebujesz samych żółtek. Włóż blender do kielicha i próbuj przykryć nim żółtka, włącz i miksuj ok. 60 sekund, ale nie poruszaj nim na boki, w dół i w górę. Po określonym czasie możesz lekko unosić i obniżać końcówkę blendera. Rób to do chwili, aż majonez będzie kremowy. Jeżeli jest zbyt gęsty, dolej trochę ciepłej wody.
Domowe masło
Składniki:
pół litra zimnej wody
pół litra zimnej śmietanki 36%
sól
Wykonanie:
Wymienione składniki umieść w naczyniu i za pomocą blendera połącz je ze sobą włączając najwyższe obroty. Po 5 min będą wytrącać się grudki masła, więc zmniejsz moc i miksuj jeszcze około 3 min. Grudki masła oddziel od powstałego płynu (np. przy użyciu gazy). Masło przełóż do większej miski, wlej chłodną wodę i ugniataj ręką przez minutę. Potem odlej wodę, natomiast przyrządzone masło uformuj według uznania. Przełóż je do pojemnika i przechowuj w lodówce.
Domowe mleko migdałowe
Składniki:
2 łyżki miodu
4 szklanki przegotowanej wody
1 szklanka migdałów
sól
Wykonanie:
Szklankę migdałów zalej wieczorem przegotowaną wodą (woda powinna przykryć migdały). Odstaw na całą noc. Rano namoczone migdały wsyp do kielicha blendera. Dodaj miód, sól, wodę i wszystko miksuj przez co najmniej 2 minuty. Powstałe mleko migdałowe odcedź przez sito albo gazę.
Domowy dżem
Składniki:
pół kg cukru
2 kg ulubionych owoców (np. truskawek lub wiśni)
sok z połówki cytryny (jeżeli wybrałeś kwaśne owoce np. wiśnie, porzeczki, to nie dodawaj już soku)
Wykonanie:
Owoce dokładnie umyj (usuń niejadalne części: pestki, szypułki, ogonki itp.), włóż do blendera, a następnie zmiksuj. Owoce ulokuj na głębszej patelni i smaż co najmniej 40 minut. Gorący dżem przelej do słoików, które następnie zakręć i poddaj procesowi pasteryzacji.