Szczaw przeważnie spożywamy wiosną i latem, ponieważ wtedy mamy dostęp do świeżej rośliny. Jeśli chcemy cieszyć się jego właściwościami i wyjątkowym smakiem przez cały rok, zróbmy z niego domowe przetwory w słoikach. Dzięki pasteryzacji konserwy przetrzymają kilka miesięcy, a przyrządzenie zupy lub sosu będzie błyskawiczne.
Szczaw – właściwości zdrowotne
Szczaw to wartościowy składnik diety, bogaty w witaminę C, żelazo, potas i przeciwutleniacze, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Roślina pomaga również w leczeniu kataru i kaszlu, więc można podawać ją podczas grypy czy przeziębienia.
Przygotowanie domowych przetworów ze szczawiu jest bardzo proste i każdy powinien sobie poradzić z ich przygotowaniem. Ważnym procesem jest pasteryzacja, którą wykonuje się po to, aby zawartość w słoikach przetrwała długie miesiące i się nie zepsuła.
Szczaw do słoików – jak zrobić?
Składniki:
0,5 l wody
2 kg szczawiu
2 łyżki soli
Sposób przygotowania:
Najpierw porządnie opłucz liście i łodygi szczawiu (duże łodygi usuń). Liście oraz niewielkie łodygi pokrój na małe kawałki, a następnie przełóż je do garnka i zalej wodą. Dodaj 2 łyżki soli. Naczynie z zawartością umieść na palniku i gotuj na pełnym gazie. Po zagotowaniu zmniejsz płomień i grzej jeszcze kilkanaście minut. Następnie przelej szczaw do umytych i wyparzonych słoików, dobrze je zakręć i wstaw do garnka z gotującą się wodą. Słoiki pasteryzuj przez pół godziny. Po tym czasie postaw je do góry dnem i przykryj kocem. Tak przygotowane przetwory odstaw na całą dobę.