Zabierasz się za przygotowywanie marynowanej papryki? Dziś prezentujemy recepturę, która może ci się przydać.
Przełom lata i jesieni to najlepszy okres, aby zrobić domowe przetwory, wśród których absolutnie nie może zabraknąć papryki marynowanej. Jak wiadomo, papryka jest najsmaczniejsza (i niezbyt droga) w sezonie, dlatego warto już teraz poświęcić odrobinę czasu, aby za parę miesięcy móc cieszyć się smaczną, domową marynatą. Niedawno Jakub Kuroń podał sprawdzony przepis na paprykę konserwową – sprawdź, jak ją przyrządza.
Przepis na paprykę konserwową według Kuronia
Składniki (na 6 słoików o pojemności pół litra):
3-4 ząbki czosnku
2 kg papryki w dowolnych kolorach
1 łyżka białej gorczycy
24 ziarna ziela angielskiego
1 łyżka ziaren czarnego pieprzu
12 liści laurowych
Na zalewę:
250 ml octu spirytusowego 10%
1,5 l wody
80 g cukru
1,5 łyżeczki soli
50 ml oleju roślinnego
Przygotowanie:
Umyj papryki, każdą sztukę przekrój na pół i usuń gniazda nasienne. Pokrój każdą połówkę na jeszcze mniejsze kawałki. Ząbki czosnku obierz z łupin i pokrój w plasterki. Umieść paprykę ciasno w słoikach i dołóż pokrojony czosnek. Do każdego słoika wrzuć ziarna pieprzu, ziela angielskiego, gorczycy, a także liście laurowe. W garnku zagotuj wodę, dodaj do niej cukier, ocet spirytusowy i sól. Całość dobrze wymieszaj i jeszcze raz zagotuj. Na koniec wlej olej i zamieszaj. Zalej paprykę gorącą mieszanką i zakręć mocno każdy słoik.
Jeśli masz zamiar zjeść paprykę w szybkim czasie, słoiki postaw dnem do góry i poczekaj, aż ostygną. Jeśli jednak chcesz zachować je na dłużej, musisz je zapasteryzować. Umieść słoiki w większym garnku i wlej chłodną wodę (do 2/3 wysokości). Doprowadź wszystko do wrzenia i gotuj pod przykrywką na niewielkim gazie przez 20 minut. Następnie słoiki wyjmij, postaw do góry dnem i poczekaj, aż ostygną. Przetwory przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, natomiast po otwarciu – w chłodziarce.