Broszura o dekomunizowanych ulicach wysyłana do mieszkańców przygotowana przez Polską Fundację Narodową zawiera fotografię Komitetu Obrony Robotników. Jest tam kilka twarzy, ale jedna została zakryta. Chodzi o Adama Michnika, działacza opozycyjnego, członka KOR-u, z czasów PRL-u.
Portal oko.press, opisujący kontrowersyjne zdjęcie ocenia, że „to kolejna próba wymazania Michnika z historii opozycji komunistycznej”. Na stronie serwisu pokazano zdjęcie z broszury „Godność Niepodległej”, jaką wysłano pocztą do dziesiątków tysięcy warszawiaków.
Co konkretnie możemy znaleźć w publikacji? Znajdują się tam informacje o obecnych i byłych patronach ulic. Jest również wzmianka o ulicy KOR, która wcześniej nosiła miano 12 stycznia. Tu właśnie rozpoznać można twarz Adama Michnika, jaką jednak zakryto niebieskim stemplem z napisem – „Po dekomunizacji”.
Widać jednak twarze innych działaczy z tamtego okresu: Antoniego Macierewicza, księdza Stanisława Małkowskiego, Jacka Kuronia, Kazimierza Wóycickiego, Konrada Bielińskiego, Mariusza Wilka i Kazimierza Janusza. Sugestywny jest fakt, że wszystkie inne zdjęcia w tej broszurze także zawierają stempel, z tą różnicą, że nigdzie nie zasłania on niczyjej twarzy.
To kolejny przykład na negatywny stosunek do obecności Michnika w tego typu materiałach historycznych. Poprzednio Instytut Pamięci Narodowej nie chciał działacza KOR-u w spocie o Marcu ’68.
Aktywność Polskiej Fundacji Narodowej została nagłośniona dzięki akcji „Sprawiedliwe sądy”.