Pierogi to potrawa, która stwarza mnóstwo możliwości kulinarnych. Można je nafaszerować kaszą, owocami, warzywami czy mięsem. Jednak żadne nadzienie nie pomoże, jeżeli ciasto nie będzie dobre. Nikt nie zje z ochotą rozklejonych lub twardych pierogów.
Czy należy dodawać jajko do ciasta na pierogi?
Jajek nie powinno się dodawać do ciasta na pierogi. Dlaczego? Ponieważ takie ciasto zazwyczaj wychodzi twarde. Nic dziwnego – przecież połączenie mąki, jajka, wody i soli to bowiem mieszanka składników na makaron. Czy można go bez problemu skleić w pierogi? Odpowiedź brzmi: nie.
W cieście na pierogi nie może zabraknąć mąki, wody i szczypty soli. Woda decyduje o jakości przyrządzanego ciasta. Sztuczką wszystkich babć jest stosowanie bardzo ciepłej wody, gdyż właśnie taka sprawia, że ciasto pierogowe staje się gładkie i sprężyste.
Oprócz składników równie ważne są ich proporcje. Zatem do mąki z odrobiną soli, ciepłą, a nawet gorącą wodę należy dolewać stopniowo, do momentu aż wyrabiane ciasto będzie łatwo odchodzić od dłoni. Wówczas będzie można je bez trudu rozwałkować, nie rozklei się ono podczas gotowania i będzie niezwykle delikatne.
Aby zwiększyć sprężystość i miękkość ciasta można dodać do niego niewielką ilość oliwy z oliwek. To jedyny dodatek, który pozwoli bezpiecznie polepszyć właściwości ciasta. Natomiast jajko – używane przeważnie przez niecierpliwych po to, aby szybko połączyć składniki, może tylko ciastu pierogowemu zaszkodzić.