Według tradycji, na stole podczas wieczerzy wigilijnej powinno znaleźć się 12 dań. Wśród nich nie powinno zabraknąć kutii. Jednak nie każdy wie, jak przyrządzić tę uniwersalną potrawę. Poniżej znajdziecie najszybszy i najprostszy przepis, dzięki któremu w około godzinę zrobicie niebiańsko smaczną i słodką kutię.
Receptura na kutię wywodzi się z tradycyjnej kuchni kresowej, a dzisiaj zazwyczaj przygotowuje się ją na terenach Lubelszczyzny, Białostocczyzny i w niektórych powiatach województwa podkarpackiego. Kutia to specjał złożony z maku, pszenicy, miodu i bakalii.
Określenie „kutia” pochodzi z języka ukraińskiego „kókkos” i oznacza ziarno lub pestka. Chociaż kutia jest dość kaloryczna, składa się przede wszystkim z cukru, to jej smak jest tak wyborny, że trudno nie pokusić się o kolejną dokładkę.
Tradycyjna wigilijna kutia – przepis
Składniki:
3/4 szklanki miodu
2 szklanki maku
500 g pszenicy
pół szklanki cukru
pół szklanki rodzynek
pół szklanki migdałów
pół szklanki orzechów włoskich
1 łyżka kandyzowanej skórki z pomarańczy
2 szklanki mleka
1 łyżka ekstraktu waniliowego
Sposób przygotowania:
Płuczemy nasiona maku pod bieżącą wodą, zalewamy je gorącym mlekiem i gotujemy przez ok. pół godziny na małej mocy ognia. Odstawiamy do wystygnięcia. Odsączamy mak z mleka, a następnie przepuszczamy przez maszynkę do mielenia – mielimy dwa razy na małych oczkach. W oddzielnym garnku zagotowujemy 2 litry czystej wody. Pszenicę kilka razy płuczemy pod bieżącą wodą i wkładamy do wrzącej wody. Gotujemy ziarenka przez 10 minut, a potem odsączamy je i odstawiamy do wystudzenia.
Rodzynki myjemy w ciepłej wodzie i także odcedzamy. Rozpuszczamy miód i podsmażamy na nim skórkę pomarańczową. Mak łączymy syropem cukrowym, pszenicą, migdałami, miodem i orzechami włoskimi. Do kutii dodajemy trochę ekstraktu waniliowego, mieszamy i wstawiamy na całą noc do chłodziarki. Kolejnego dnia będzie najsmaczniejsza.