Najczęściej ziemniaki jemy w postaci gotowanej, lecz metoda obróbki, jaką jest pieczenie, jest o wiele lepsza – pieczone bulwy są bowiem nie tylko zdrowsze, ale także smaczniejsze.
Popularna brytyjska znawczyni kulinarna i autorka wielu książek o gotowaniu, Nigella Lawson udoskonaliła recepturę, dzięki czemu kartofle pozostają aromatyczne i delikatne w środku, a także chrupiące z zewnątrz. Będą znakomitym dodatkiem do obiadu albo sycącym samodzielnym posiłkiem.
Z ziemniaków można przygotować dziesiątki, a nawet setki rozmaitych dań. Pieczenie to popularny sposób obróbki kulinarnej, za sprawą której bulwy nabierają niesamowitej chrupkości. Przepis Nigelli składa się tylko z kilku prostych i tanich produktów, które każdy znajdzie w swoim domu, dlatego wizyta w sklepie po dodatkowe zakupy nie będzie raczej konieczna. Do kartofli najlepiej pasują świeże zioła. Świetnie sprawdzi się rozmaryn oraz suszone przyprawy, wśród których nie może zabraknąć wędzonej papryki. Nada ona ziemniakom aromatu i posmaku wędzonki – będą więc smakować jak z ogniska.
Pieczone ziemniaczki wg Nigelli Lawson
Składniki:
3 łyżki oliwy extra virgin
600 g niewielkich ziemniaków
pieprz
sól
2 łyżeczki octu jabłkowego
ewentualnie: zioła prowansalskie, 2 gałązki rozmarynu, 2 ząbki czosnku, suszone wędzona papryka
Wykonanie:
Myjemy wszystkie ziemniaki (mniej więcej równej wielkości), przekładamy je do garnka, zalewamy wodą i stawiamy na palniku. Gotujemy bulwy w delikatnie osolonej wodzie do niemal całkowitej miękkości. Później odcedzamy je i rozkładamy w naczyniu żaroodpornym. Zamiast naczynia możemy wykorzystać blaszkę do pieczenia wyłożoną pergaminem. Każdego ziemniaka delikatnie rozgniatamy, skrapiamy oliwą z oliwek i obtaczamy w niej pyrki z każdej strony. Blachę bądź naczynie z ziemniakami wkładamy do pieca nagrzanego do 220°C i pieczemy przez 20 minut. Potem przekręcamy bulwy na drugą stronę i pieczemy następne 10 minut. Po tym czasie kartofle przekładamy do naczynia, oprószamy świeżo mielonym czarnym pieprzem, solą oraz ewentualnie innymi przyprawami. Ziemniaki mieszamy tak, aby każda sztuka była dobrze pokryta przyprawami i serwujemy je na ciepło. Smacznego.
Więcej smacznych przepisów i ciekawych wiadomości ze świata kulinariów znajdziesz na naszej stronie. Polecamy przepis Roberta Makłowicza na puszyste placki ziemniaczane oraz przepis na surówkę z jabłka i marchewki w nowej wersji.