Wielu wielbicieli ciast i deserów najbardziej lubi sernik. Ten słodki wypiek jest puszysty, ma kremową fakturę, a jego delikatny i słodki smak powodują, że trudno poprzestać zjedzeniu tylko jednej porcji. Najsmaczniejszy jest oczywiście sernik zrobiony w domu.
Sernik to także fundamentalna część przeróżnych imprez i uroczystości, gdzie przeważnie stawia się go na środku stołu tuż obok słodyczy i przekąsek. Jeśli nie masz jeszcze wprawy w pieczeniu ciast, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Na pewno zaobserwowałeś, że sernik czasami pęka na powierzchni w trakcie pieczenia. Podpowiadamy, co zrobić, żeby takie niefortunne zdarzenie nie miało miejsca.
Jak przygotować sernik, aby nie pękał?
Kluczowe są oczywiście składniki, których użyjesz do zrobienia deseru. Postaw na produkty wysokiej jakości, które dobrze znasz i wiesz, jak się sprawują w piecu.
Postaw na produkty wysokiej jakości
Nie oszczędzaj na białym serze oraz innych składnikach, bo koniec końców sernik może nie spełnić twoich oczekiwań. Twaróg to najważniejszy komponent ciasta. Podczas zakupu tego produktu, uważnie przeczytaj etykietę i zorientuj się, ile ma tłuszczu – im więcej, tym lepiej. Innym istotnym etapem jest mielenie białego sera – tę czynność wykonaj co najmniej 2 razy.
Temperatura składników
Kolejny aspekt dobrego sernika dotyczy temperatury składników, z których będziesz robić ciasto. Najlepiej wyjmij z chłodziarki wszystkie produkty minimum na pół godziny przed przystąpieniem do pracy w kuchni. Ser, jajka oraz pozostałe składniki powinny mieć temperaturę pokojową, wtedy sernik odpowiednio wyrośnie i jednakowo się upiecze.
Pieczenie sernika
To kluczowy etap, w którym trzeba zachować szczególną uwagę, a także moment, gdy na cieście mogą powstać pęknięcia. Możesz im zapobiec – musisz tylko odpowiednio dopilnować temperatury pieczenia. Nie nagrzewaj pieca do zbyt wysokich temperatur, gdyż wtedy deser będzie rósł zbyt intensywnie, co doprowadzi do pęknięcia. Moc pieczenia ustaw na średnią, wówczas sernik łagodnie i bez pośpiechu będzie zwiększał swoją objętość. Pod foremką z ciastem możesz położyć także naczynie wypełnione wodą, dzięki czemu uzyskasz gładką strukturę wypieku. Gdy sernik się upiecze, nie wyciągaj go od razu, tylko pozostaw jeszcze przez ok. godzinę w wyłączonym urządzeniu, aby mógł powoli ostygnąć.