Wbrew powszechnemu przekonaniu, że wszyscy migranci chcą przedostać się do Niemiec i dalej na zachód, część tzw. uchodźców złożyła w Polsce wnioski o azyl. Łącznie o pobyt w Polsce ubiegało się 269 Irakijczyków, jednak żadne z nich nie spełnił wymagań do przyznania ochrony międzynarodowej.
„Do środy Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 269 Irakijczyków, którzy złożyli wnioski uchodźcze od początku lipca ubiegłego roku” – poinformował rzecznik prasowy UdSC Jakub Dudziak, cytowany przez PolsatNews.pl.
Według Urzędu do Spraw Cudzoziemców, od lipca 2021 roku notuje się wyraźny wzrost liczby składanych wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce. Zdecydowana większość tychże wniosków jest składana przez obywateli Iraku – państwa już w miarę stabilnego politycznie i gdzie wojny w zasadzie nie ma.
„Do środy Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 269 Irakijczyków, którzy złożyli wnioski uchodźcze od początku lipca ubiegłego roku. Dotychczas nikt z tej grupy nie spełniał warunków przyznania ochrony międzynarodowej. W związku z tym, 246 osób otrzymało decyzje negatywne” – powiedział Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Dodał, że postępowania dotyczące 23 osób zakończyły się umorzeniem.
„Sprawy są umarzane najczęściej w sytuacji, gdy cudzoziemiec opuścił Polskę przed wydaniem decyzji merytorycznej” – zaznaczył rzecznik UdSC.
Urząd do Spraw Cudzoziemców przypomina ponadto, że o ochronę międzynarodową może starać się obywatel kraju, w którym grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty zdrowia albo życia. Dotyczy to zarówno ubiegania się o status uchodźcy, jak i ochronę uzupełniającą.
Dotychczas żadna z osób, kierująca wniosek, nie spełniała tych wymagań.