Ministerstwo Zdrowia szykuje się do wprowadzenia ostatnich zmian w systemie informatycznym, monitorującym zdarzenia epidemiczne. Prace zostaną zakończone w poniedziałek, dlatego nowe przepisy, dot. kwarantanny wejdą w życie dopiero od wtorku, czyli z jednodniowym opóźnieniem. O zmianach poinformował w niedzielę rzecznik MZ – Wojciech Andrusiewicz.
„Rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni zostanie opublikowane w poniedziałek, wejdzie w życie od wtorku” – przekazał w niedzielę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Jeden dzień opóźnienia to czas, w którym dopięte zostaną ostatnie zmiany w systemie informatycznym, tak aby można było skutecznie śledzić i obsługiwać zdarzenia epidemiczne.
Kwarantanna skrócona do 7 dni od poniedziałku?
Zgodnie z tym, co zapowiadał rząd, skrócona kwarantanna miała objąć osoby, skierowane na nią od poniedziałku 24 stycznia. W związku z dzisiejszym komunikatem, przepisy wejdą w życie dopiero we wtorek 25 stycznia. Osoby, które trafią na kwarantannę w poniedziałek, będą niestety obsługiwane według starych zasad.
Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia – skrócenie kwarantanny jest możliwe, dzięki innym właściwościom nowych wariantów koronawirusa, Delty i Omikron. Oba szczepy dają objawy zdecydowanie szybciej, niż poprzednie mutacje. To z kolei pozwala mieć pewność co do zachorowania lub niezachorowania w ciągu 7 dni od kontaktu z zakażonym. Resort podnosi, że po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zarażenie po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Według obecnych przepisów, kwarantanna powinna trwać 10 dni, jednak w niektórych przypadkach może być dłuższa. Dłużej na kwarantannie mogą przebywać osoby, które zostały na nią skierowane w związku z zachorowaniem domownika.
W czasie kwarantanny nie można wychodzić z domu – nawet na zakupy, czy na spacer z psem.