Na listę kościołów oraz innych wspólnot wyznaniowych – prowadzoną przez MSWiA – wpisano nowy tajemniczy kult! Państwo oficjalnie uznało ten związek wyznaniowy. W samej Polsce organizacja ma już kilkanaście tysięcy wiernych. Problem w tym, że… religioznawcy pierwszy raz słyszą o takiej religii. Na co nawracają się tysiące Polaków?
Jak donosi „Rzeczpospolita” – w grudniu ubiegłego roku do rejestru wspólnot wyznaniowych i kościołów został dopisany „Kościół Naturalny”. Takiego przypadku nie było w Polsce od 2013 roku. Zwykle do rejestru MSWiA wpisywane są wspólnoty, opierające się na Buddyzmie i Chrześcijaństwie. Tymczasem „Kościół Naturalny”, który cieszy się sporym gronem wiernych, nie jest powiązany z żadnym z powyższych kultów.
Religia… „stara jak świat”?
Wyznawcy uważają, że ich religia istnieje… 500 tys. lat. Licząc na szybko… To na bardzo, bardzo długo przed Chrystusem. Co więcej – religia ma być rzekomo starsza niż nasz gatunek, homo sapiens, człowiek rozumny.
„Kościół prowadzi stronę internetową, ale poza statutem zawiera tylko ogólne informacje – zaznacza dziennik. Z informacji, które „Rz” otrzymała „od osoby przedstawiającej się jako duchowny Kościoła”, wynika, że „wyznawcy datują powstanie swej religii na około 500 tys. lat temu, czyli zanim pojawił się gatunek homo sapiens”.
„Kościół twierdzi, że ma czterech kardynałów oraz zwierzchników wszystkich 16 województw, w których znajdują się gminy, a nawet zakony. Liczbę wyznawców w Polsce szacuje na kilkanaście tysięcy, a duchownych – na ponad stu”.
Chociaż „Kościół Naturalny” jest dość dużą grupą wyznaniową, religioznawcy rozkładają ręce, słysząc o „nowym” tworze. Niby ma 500 tys. lat, a renomowani specjaliści w dziedzinie religioznawstwa nie słyszeli o nim wcześniej. Wśród nich jest dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego UW. W rozmowie z „Rz” zauważa jednak, że tenże kościół może wierzyć… w ulgi podatkowe! Z wpisem do rejestru wiążą się bowiem spore korzyści, wynikające z preferencyjnego opodatkowania.
Wydział prasowy MSWiA poinformował „Rzeczpospolitą”, iż zgodnie z wymogami ustawowymi „wnioskodawcy złożyli stosowne dokumenty potwierdzające, że Kościół Naturalny został założony w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej, posiadającej własny ustrój, doktrynę i obrzędy kultów”