Żurek bez zakwasu nie może się udać. To właśnie ten dodatek decyduje o smaku i aromacie całej potrawy. W sklepach są dostępne gotowe zakwasy, lecz o wiele lepiej jest wykonać go samodzielnie, tym bardziej że przepis, który dzisiaj pokazujemy, jest niezmiernie prosty. Dla podkreślenia zapachu zakwasu, po trzech dniach fermentacji można dodać do niego ziele angielskie, liście laurowe i czosnek. Dzięki temu gotowy żurek zrobi furorę na wielkanocnym stole.
Z zakwasu oprócz żurku można przygotować również zalewajkę, żur (to cięższy i gęstszy wariant żurku) albo sos żurkowy, który doskonale komponuje się z kiełbasami i kluskami śląskimi.
Zakwas na żurek – szybki przepis
Składniki:
1 l wody
4 ząbki czosnku
100 g żytniej mąki
10 ziaren ziela angielskiego
3 liście laurowe
Wykonanie:
Słoik, zakrętkę i inne narzędzia, których będziemy używać, powinny być wyczyszczone i wyparzone. Do słoika wsypujmy mąkę i dolewamy wodę, dobrze mieszamy. Zakręcamy delikatnie naczynie, aby mogło ulatywać powietrze i stawiamy słoik w ciepłym miejscu. Raz dziennie mieszamy zakwas czystą łyżką. Po upływie 3 dni fermentacji dodajemy do masy listki laurowe, czosnek oraz ziele angielskie. Po czterech dniach wąchamy zawartość słoika. Jeżeli zapach nie jest kwaśny, baza do żurku powinna fermentować jeszcze około 1-2 dni. Po upływie tego czasu zakwas jest już gotowy. Można trzymać go do kilku tygodni w chłodziarce.