Tak, już 14 lat minęło od momentu, gdy nasze państwo stało się członkiem Unii Europejskiej. W swoim komunikacie MSZ oświadczyło, że Polska jest aktywnym i ważnym członkiem Unii Europejskiej, uczestniczy w najważniejszych debatach o przyszłości UE, polityce migracyjnej, klimatycznej i gospodarczej.
Przypomnijmy, że 1 maja 2004 roku, nastąpiło największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej. Oprócz Polski wstąpiły do niej Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Malta, Łotwa, Estonia, Słowenia i Cypr.
Jaka była historia przystąpienia Polski do Unii? 16 grudnia 1991 roku nastąpiło podpisanie Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Natomiast 8 kwietnia 1994 roku w Atenach Rząd Rzeczypospolitej Polskiej złożył formalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej.
Ostatnim krokiem było referendum akcesyjne, które odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003 roku. Jego wyniki wskazały, że za członkostwem w Unii Europejskiej opowiedziało się 77,45 proc. Polaków.