Czy Polska w końcu otrzyma pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy? Według rzecznika polskiego rządu Piotra Müllera finalna decyzja, co do przekazania Polsce należnych jej pieniędzy z KPO, to kwestia kilku, kilkunastu dni. Jak podkreślił – projekt, dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego to ostatni z kamieni milowych, wyznaczonych przez Komisję Europejską, jako warunki przekazania Polsce funduszy.
Jak poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller, cytowany przez „Polsat News” – w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych w sprawie formalnego wdrożenia KPO. Ostateczna decyzja, czy Polska otrzyma fundusze z KPO zapadnie w ciągu kilku lub kilkunastu dni – jak powiedział. Negocjatorzy mieli rzekomo dojść do konsensusu z przedstawicielami KE.
Co istotne, likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN to tylko część z tych tzw. „kamieni milowych”, których osiągnięciem KE warunkuje przyznanie Polsce pieniędzy, zaciągniętych w ramach wspólnego długu Unii Europejskiej. Jakie są pozostałe warunki?
KPO: Komisja Europejska zażądała od Polski więcej, niż tylko likwidacji Izby Dyscyplinarnej?
Podczas konferencji prasowej w Ustce Müller został zapytany, jakie są inne warunki KE ws. KPO. Rzecznik odpowiedział oszczędnie. O szczegółach opinia publiczna ma dowiedzieć się dopiero w momencie formalnego zatwierdzenia dokumentu przez Brukselę.
„Mogę tyle powiedzieć, że tak jak wcześniej deklarowaliśmy, zreformujemy kwestie postępowań dyscyplinarnych w polskim sądownictwie. Z uzgodnień z Komisją Europejską wynika, że ta ustawa, która jest w Sejmie, wypełnia założenia, które zawarte są kamieniach milowych KPO” – powiedział Müller.
Rzecznik uchylił jedną rąbka tajemnicy i nakreślił obraz części warunków, narzuconych przez Komisję Europejską.
„Następnie KE sprawdza kolejne kamienie milowe różnych reform, które są w KPO. To są m.in. reformy gospodarcze, dotyczące systemów informatycznych. Jedną z najmniejszych reform wpisanych do KPO jest kwestia reformy postępowań dyscyplinarnych. Ona jest wyznaczona na koniec tego kwartału. Po tym kwartale KE sprawdza kamienie milowe i wypłaca środki finansowe. W zależności od tego, jak szybko KE zweryfikuje kamienie milowe, to (wypłata środków) powinno się odbyć latem tego roku” – stwierdził Müller.