Po sukcesie polskiego „Pioruna” – systemu przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu, odpalanego z ramienia – nadszedł czas na kolejny rodzimy produkt. Chodzi o karabinek „Grot”, wyprodukowany przez Fabrykę Broni „Łucznik” z Radomia. PGZ chwali się, że podpisało kontrakt na dostawy karabinka do jednego z państw Afryki Wschodniej – podaje „PAP”.
Polska Grupa Zbrojeniowa dostarczy do Afryki niejawną liczbę karabinków MSBS „Grot” o kalibrze 7,62 mm wraz z podwieszanymi granatnikami oraz przyrządami celowniczymi produkcji polskiej firmy PCO, należącej do PGZ. Nie ujawniono również wartości kontraktu.
„Karabinek MSBS Grot dołącza do puli produkowanego przez nas uzbrojenia, które trafiło na wyposażenie zagranicznych sił zbrojnych. Intensywnie pracujemy nad projektami eksportowymi, czego najlepszym dowodem jest zawarta właśnie umowa” – powiedział cytowany w komunikacie PGZ prezes Grupy Sebastian Chwałek.
Chwałek podziękował wszystkim podmiotom, biorącym udział w sukcesie „Grota” – w tym Fabryce Broni z Radomia, z której linii produkcyjnej wyszedł wspomniany karabinek, którego prezes nazywa „jednym z najlepszych na świecie karabinków w swojej klasie”.
„Grot” to efekt pracy kilku firm oraz instytucji z Polski
„Dostarczenie karabinków z rodziny MSBS GROT do kolejnej zagranicznej formacji świadczy o wysokiej jakości oferowanych przez naszą spółkę wyrobów, które są rozpoznawalne i cieszą się bardzo dobrą opinią na całym świecie” – powiedział członek zarządu Fabryki Broni Łucznik Seweryn Figurski.
„Zawarty kontrakt jest potwierdzeniem, że obrana przez naszą spółkę strategia związana z promocją wyrobów sygnowanych znakiem FB na rynkach zagranicznych jest skuteczna i przynosi zamierzone efekty, jakimi są kolejne armie wyposażone w karabinki MSBS Grot” – dodał.
„Grot” został opracowany przez konsorcjum firm z Polskiej Grupy Zbrojeniowej wraz z Wojskową Akademią Techniczną. Karabinek jest efektem programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS), skąd odziedziczył także – częściowo – swoją nazwę. Broń ta jest dostarczana na wyposażenie Wojska Polskiego (głównie Wojsk Obrony Terytorialnej) od 2017 roku.
Modułowa konstrukcja karabinka umożliwia zmienianie konfiguracji broni, np. z kolbowej na bezkolbową, zmianę kalibru czy dostosowanie do użytkowania zarówno przez osoby praworęczne i leworęczne w warunkach poza fabryką.