REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościZamiast TVN-u i Polsatu czarny ekran. Część widzów będzie skazana na TVP

Zamiast TVN-u i Polsatu czarny ekran. Część widzów będzie skazana na TVP

fot. Pixabay

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC może przynieść kolosalne konsekwencje dla prywatnych stacji. Przestawienie na nowy standard pozbawiło część gospodarstw domowych dostępu do alternatywnych kanałów telewizyjnych. Straty – zdaniem Bogusława Kisielewskiego, prezesa Kino Polska TV, nadawcy naziemnej Stopklatki – mogą wynieść 150 mln zł. „Kto zwróci te pieniądze?” – pyta.

REKLAMA

Zmiana standardu nadawania to tzw. „refarming”. O refarmingu rozmawiano na Konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Zakopanem. Oprócz Kisielewskiego w dyskusji udział wzięli byli reprezentanci TVP, TV Puls i Emitela.

Już teraz 76 proc. gospodarstw domowych w kraju jest już w zasięgu multipleksów ogólnopolskich nadawanych w standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiana objęła MUX-1 i MUX-2, gdzie są obecne stacje Grupy Polsat, Grupy TVN, TV Puls czy Grupy Kino Polska – piszą „Wirtualne Media”. Z całego procesu wyłączony został MUX-3, czyli TVP oraz MUX-8.

Powodem pozostawienia MUX-3 była decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, którego zdaniem – w obliczu inwazji na Ukrainę – dostęp do głównych kanałów Telewizji Polskiej dostęp powinien mieć każdy. Ponadto, MUX-3 jest zintegrowany z Regionalnym Systemem Ostrzegania.

REKLAMA

Kisielewski mówił podczas debaty, że nie rozumie pozostawienia TVP w starym standardzie w kontekście wojny na Ukrainie. Jego zdaniem – jeśli już – powinno to dotyczyć wszystkich stacji informacyjnych, gdyż społeczeństwo korzysta z różnych źródeł informacji. „Widownia jest podzielona, część jej nie przepływa między telewizją publiczną a stacjami komercyjnymi” – podkreślił podczas debaty.

Teraz są skazani tylko TVP. Część widzów nie wymieniła sprzętu

W wyniku zmiany standardu nadawania część widzów telewizji ma teraz do dyspozycji tylko kanały Telewizji Polskiej. Na miejscu TVN-u, Polsatu czy innych telewizji komercyjnych pojawił się czarny ekran. Widzowie jednak, mając cały czas dostęp do Telewizji Polskiej, zrezygnowali z wymiany dekoderów.

„Straciliśmy bardzo dużo, nie widzimy perspektyw na poprawę – mówił Mariusz Kołodziejski. Zwrócił uwagę, że im większy region objęty refarmingiem, tym proces obudowy widowni jest słabszy.”

REKLAMA

„Naziemne telewizje komercyjne dostają po wielokroć. To nie tylko zmiany na MUX-ie, ale Nielsen dodał inne źródła sygnału, co zmniejszyło udział telewizji naziemnej. Zmienia to rentowność biznesu – mówił Kisielewski. Podkreślił on, że w całym procesie zmiany standardu nadawania popełniono bardzo wiele błędów przed którymi ostrzegała branża.”

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Jacek
Redaktor portalu Shareinfo.pl. Pisaniem dorabiałem od czasów liceum, jednak pierwsze przejawy lekkiego pióra dostrzegła moja polonistka już w gimnazjum. W 2023 roku ukończyłem międzynarodowe stosunki gospodarcze na jednej z poznańskich uczelni. W obszarze szeroko pojętej ekonomii kształcę się w dalszym ciągu. Prywatnie z krwi i kości Polak o wielkich aspiracjach, ale znikomym wpływie na rzeczywistość.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA