Jak myślicie, arbuz to owoc, czy warzywo? Z pewnością większość z was odpowie, że jest owocem, ale odpowiedź wcale nie jest przekonująca. Istnieje kilka za i przeciw dotyczące tego twierdzenia. Jednak bez względu na to, jaka odpowiedź padnie, wy nadal możecie zajadać się soczystym arbuzem.
Latem z chęcią sięgamy po sezonowe warzywa i owoce. Są zdrowe, smaczne i świetnie gaszą pragnienie, a przy okazji są lekkie dla żołądka. Mimo że zapewniamy sobie energię, to i tak nie czujemy się przejedzeni. Gdy za oknem upał częściej sięgamy po arbuzy. Mają bardzo dużo wody, więc doskonale orzeźwiają. Możemy je jeść niemalże bez ograniczeń, bo są też niskokaloryczne, a przy tym zdrowe. Rosną podobnie jak dynia – więc nasuwa się pytanie: czy arbuzy to rzeczywiście owoce, czy jednak warzywa? Dziś rozwikłamy tę zagadkę.
Arbuz to warzywo czy owoc?
Jak już zaznaczyliśmy, arbuz dojrzewa niemal identycznie jak dynia. Zalicza się do gatunku dyniowatych, dlatego też roślinie tej bliżej do warzyw niż owoców. Ale z drugiej strony, część arbuza, którą spożywamy to owoc (jagoda).
Budowa i właściwości zdrowotne arbuza
Arbuzy to jednoroczne byliny, których owoce rozwijają się na pnących lub płożących się łodygach z czepnymi wąsami. Owoce mają pokaźne rozmiary, są ciężkie, więc najczęściej leżą na ziemi. Ich średnica może dochodzić do 60 cm, a masa do 5 kg (rekordziści mogą osiągać wagę nawet 15 kg).
Istnieją 4 gatunki i 1200 odmian arbuza. Najbardziej znany jest arbuz zwyczajny o jadalnych owocach. Skórka owoców ma zazwyczaj zielono-żółty kolor, z jasnymi pasmami. Wewnętrzna warstwa o różowym, ciemnoczerwonym, żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu to jadalny miąższ. Występują w nim czarne albo białe nasiona. Miąższ arbuza składa się głównie z wody (nawet w 92%), a pozostałą część stanowią cukry. Arbuz to źródło witamin grupy B, witaminy E i A, E oraz żelaza, manganu, potasu i magnezu. Poza tym zawiera także likopen o właściwościach przeciwnowotworowych i przeciwzapalnych.
Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać dobrego arbuza w sklepie. Natomiast tutaj wyjaśniamy, czy arbuza można jeść wraz z pestkami.