Rząd rozpisuje strategię integracji uchodźców. „Tanie mieszkania komunalne”

fot. Pixabay

Rząd chce zrealizować projekt niedrogich mieszkań komunalnych dla uchodźców z Ukrainy. Program ma pomóc w integracji uchodźców zza wschodniej granicy w polskim społeczeństwie. O programie poinformowała świeżo upieczona minister ds. integracji społecznej – Agnieszka Ścigaj z koła Polskie Sprawy w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

REKLAMA

„Przygotowywany przez rząd projekt strategii międzyresortowej ma pomóc w integracji uchodźców z Ukrainy. Jednym z jego elementów jest przygotowanie z samorządem niedrogich mieszkań komunalnych” – powiedziała w środę PAP.PL Agnieszka Ścigaj.

Tworzenie strategii w ramach projektu jest na etapie konsultacji z samorządami oraz organizacjami pozarządowymi. „Bardzo szybko chcemy przystąpić do konsultacji międzyresortowych i to jest kwestia kilku tygodni, kiedy uda nam się spiąć tą strategię i zaprezentować opinii publicznej” – oświadczyła minister.

Ukraińcy „muszą się usamodzielnić”. Dostaną mieszkania komunalne i pracę w mniejszych miejscowościach

Ścigaj powiedziała, że najwyższy czas, aby osoby uciekające z Ukrainy zaczęły się „usamodzielniać”. Żeby to było możliwe, należy im zapewnić pracę oraz tanie – w miarę możliwości – lokum. Jak dodała, problem stanowi fakt, że uchodźcy z Ukrainy skupiają się w dużych miastach, gdzie możliwości mieszkaniowe albo są bardzo ograniczone, albo lokale są bardzo drogie.

Zdaniem Ścigaj, aby zapewnić Ukraińcom byt w Polsce wystarczy „lekko dostosować do możliwości zamieszkania” pustostany, które są w rękach prywatnych. „Każda gmina wie, że ma bardzo dużo takich pustostanów na swoim terenie” – zaznaczyła była posłanka ruchu Kukiz’15.

REKLAMA

Samorząd miałby pozyskać mieszkania drogą dzierżawy na 5-6 lat. „W tym momencie gmina przejmuje obowiązek płacenia czynszu, a następnie reguluje sobie odpłatność w zależności od dochodów i możliwości tego, komu to mieszkanie przydzieli” – zaznaczyła. Dodała, że takie mieszkania nie byłyby kierowane” tylko i włącznie do uchodźców”.

Ogólnie rzecz biorąc – uchodźcy mają być zachęceni do zamieszkania w mniejszych miejscowościach, a nie tylko w miastach. Umożliwi to realizację drugiego filaru strategii, czyli wdrożenie uchodźców na rynku pracy – a małych miejscowościach istnieje deficyt pracowników.

Jak poinformowała dziś na Twitterze Straż Graniczna, od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 4 mln 573 tys. osób.

Podziel się: