W wakacje możemy zajadać się dojrzałymi, wygrzanymi w słońcu owocami, m.in. czereśniami i wiśniami. Zarówno pierwsze, jak i drugie owoce mają swoich amatorów. A czy wiecie, czym różnią się czereśnie od wiśni? Dziś wszystko wam wyjaśnimy.
Zdaniem wielu osób cechą szczególną czereśni sprzedawanych na straganie, warzywniaku czy w markecie, są listki i ogonki. Zazwyczaj to właśnie te owoce mają ogonki, ale nie jest to żadną normą. Na wiśniach także można je dostrzec. Czym różnią się czereśnie od wiśni?
Obydwa rodzaje owoców są źródłem silnych przeciwutleniaczy, które wpływają korzystnie na stan skóry, oczyszczają organizm ze szkodliwych toksyn i spowalniają procesy starzenia. Antyoksydanty mogą też chronić przed rozwojem niebezpiecznych chorób, w tym nowotworowych.
Jakie są różnice pomiędzy czereśniami a wiśniami?
Zasadnicza różnica to oczywiście smak. Czereśnie są bardzo słodkie, natomiast wiśnie mają kwaskowaty i dość cierpki smak. Następną różnicą jest barwa i rozmiar. Wiśnie mają wyrazistą, czerwoną barwę. Czereśnie natomiast mogą być bordowe, ciemnoczerwone, żółte bądź różowe. Są też zazwyczaj większe od wiśni. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami owoców dotyczy także składu odżywczego. Czereśnie są bogate w magnez, jod, fosfor i żelazo, a wiśnie zawierają witaminę C, wapń, kwas foliowy oraz witaminę A.
Co można przygotować z czereśni i wiśni?
Czereśnie i wiśnie znakomicie sprawdzają się w przetworach na zimę, deserach i ciastach. Z czereśni można przygotować pyszny letni kompot, a domowe ciasto z wiśniami ucieszy nie jednego miłośnika słodkości. Wart grzechu jest także dżem z wiśni, który będzie wybitnym dodatkiem np. do naleśników. Wiśnie świetnie komponują się z czekoladą, więc warto skusić się na brownie lub ciasto czekoladowe z tymi owocami.