Kiszenie ogórków to czynność, której w sezonie letnim oddaje się wiele osób, by wyposażyć spiżarkę przed zimą. Receptura na ogórki kiszone nie należy do najtrudniejszych, ale niekiedy można ją też zepsuć. Dziś przygotowaliśmy dla was wyjątkowy przepis Magdy Gessler na ten letni przetwór. Popularna restauratorka dorzuca do niego składnik, który obecnie wielu ludzi pomija, a przecież dawniej był niemalże obowiązkowym dodatkiem. Mowa oczywiście o liściach czarnej porzeczki lub wiśni.
Magda Gessler przyrządza ogórki kiszone na podstawie dawnej receptury, gdy poza czosnkiem, chrzanem i kopem, warzywa wzbogacało się także o świeże liście. Na chwilę obecną coraz więcej gospodyń i gospodarzy pomija ten składnik, a szkoda. Ogórki z dodatkiem liści wiśni czy czarnej porzeczki są bardziej aromatyczne, nie psują się, a dodatkowo zyskują na smaku.
Przepis Magdy Gessler na ogórki kiszone
Składniki:
na jeden ok. 2-litrowy słoik: proporcje można zwiększać wraz z ilością ogórków
ogórki ok.15 sztuk (najlepiej małe bądź średnie sztuki)
2 gałązki kopru wraz z baldachami
kilka listków wiśni
liść i korzeń chrzanu pokrojony na kawałki
2 ząbki czosnku przekrojone na pół
Zalewa: na 1 litr wody 2 małe łyżki soli
Przygotowanie:
Do garnka wlać wodę, dodać sól, zamieszać i zagotować. Zalewę odstawić do przestudzenia. Ogórki opłukać w zimnej wodzie. Wyparzyć słoiki, na dnie każdego z nich położyć kawałek kopru, 2 ząbki czosnku, połowę liści wiśni oraz 3 kawałki chrzanu. Ulokować warzywa w słoiku, najlepiej pionowo i dość ciasno. Między ogórki umieścić pozostały chrzan i czosnek. Na wierzchu ułożyć gałązkę kopru i resztę liści. Całość zalać przestudzoną marynatą tak, by woda przykrywała wszystkie ogórki. Później dokładnie zakręcić każdy słoik – przetworów przygotowanych w ten sposób nie trzeba pasteryzować.