Obieranie owoców i warzyw to bardzo popularna czynność, ale czy zawsze jest niezbędna? Nie wszystkie świeże produkty trzeba obierać, znajdziemy też takie, których spożycie ze skórką zapewni nam szereg korzyści. Sprawdźcie, kiedy najlepiej zrezygnować z jej usuwania.
Dla wielu osób obieranie owoców i warzyw nie podlega dyskusji. Ta praktyka to swego rodzaju forma dbania o czystość produktu. Okazuje się jednak, że w trakcie samej czynności nietrudno o przeniesienie różnych zarazków ze skórki na owoc czy warzywo za pomocą dłoni. O ile metoda bywa złudna, to czy jest w ogóle potrzebna?
Czy warto obierać owoc lub warzywo?
Skórkę z reguły zdejmujemy wtedy, gdy jest niesmaczna bądź niejadalna. Do tej grupy zaliczymy skórki m.in. czosnku, cebuli, kalarepy czy buraka. Także większość owoców cytrusowych ma niejadalną skórkę, chociaż czasami wykorzystuje się ją w deserach, ale należy ją wcześniej dokładnie oczyścić.
Warto także usuwać skórkę z selera, dyni i białych szparagów, bo z zewnątrz są niestety dość twarde. Jeśli natomiast chodzi o warzywa z włoszczyzny, to wcale nie musimy ich obierać, szczególnie młodej marchwi. Wystarczy, że produkty te starannie wyszorujemy przed konsumpcją. W przypadku batatów czy ziemniaków jest podobnie – ich skórki też nie trzeba usuwać. To samo dotyczy cukinii, ogórków, pomidorów czy bakłażana. Wystarczy, że warzywa dobrze umyjemy.
Spożywanie owoców i warzyw ze skórką zapewnia wiele korzyści
Jeśli możesz, jedz warzywa i owoce wraz ze skórką. To w niej i tuż pod nią znajduje się najwięcej pożądanych witamin i substancji odżywczych, a podczas obierania produktów, witaminy i błonnik pokarmowy są doszczętnie tracone.
Zawsze musimy pamiętać o solidnym myciu surowych produktów przed konsumpcją. Odpowiednia dwuetapowa metoda mycia polega na zatapianiu ich w mieszance ciepłej wody i kwasku cytrynowego. Potem roztwór należy wzbogacić o odrobinę sody oczyszczonej. Po opłukaniu produkty można bezpiecznie zjeść.