Magda Mołek podzieliła się swoją recepturą na ogórki małosolne. Prezenterka zwraca uwagę na 1 ważny szczegół. Chodzi o zalewę. Według niej na do warzyw najlepiej użyć zwyczajnej wody kranowej niefiltrowanej. Przyrządzone małosolne są tak dobre, że znikną ze słoika momentalnie.
Wiele gospodyń i gospodarzy nastawia ogórki małosolne systematycznie co kilka dni. Dzięki tej strategii każdego dnia można sięgać po ten chrupiący specjał. Warzywa kapitalnie smakują jako przekąska, mogą być też dodatkiem do surówek czy obiadu. Osoby, które regularnie przygotowują małosolne, mają wiedzę i swoje doświadczenia. Magda Mołek na przetwór zawsze przeznacza nieduże, twarde warzywa ze sprawdzonej, wiejskiej uprawy. Zachęcamy was do wypróbowania jej receptury.
Ogórki małosolne wg przepisu Magdy Mołek
Składniki:
2 małe główki czosnku
1,5 kg niedużych ogórków gruntowych
koper
liście chrzanu
ok. 2 łyżki soli kamiennej
ok. 2 l wody
Sposób wykonania:
Ogórki starannie płuczemy i osuszamy. Do garnka wlewamy wodę, zagotowujemy ją z solą i czekamy, aż przestygnie (powinna mieć około 60°C). Z czosnku odrywamy wierzchnie łupiny, odkrawamy piętkę. Na dnie słoja kładziemy liście chrzanu, a na nie umieszczamy ciasno warstwę ogórków. Przekładamy ją czosnkiem oraz koprem. Na warzywach ponownie kładziemy liście chrzanu, a następnie kolejną porcję ogórków i raz jeszcze przekładamy je czosnkiem i koprem. Zawartość w słoju zalewamy ostudzoną solanką – powinna sięgać, aż po zakrętkę. Przetwór przykrywamy lnianą ściereczką, a potem obwiązujemy sznurkiem. Ogórki będą nadawały się do jedzenia nawet po nie całej dobie od przygotowania.