Jabłka są to jedne z najbardziej popularnych owoców na świecie, a nasz kraj jest liderem w ich produkcji. Świeże okazy są zbierane latem i jesienią, natomiast późne odmiany przechowywane w odpowiednich warunkach wytrzymają nawet do kolejnych zbiorów.
Jak przechowywać jabłka?
Wiele osób po zakupie owoców umieszcza je w koszyku i pozostawia w kuchni. Po upływie 2-3 dni takiego przechowywania, można nie dostrzec różnicy w ich konsystencji i smaku, ale po tygodniu i dłuższym czasie, jabłka mogą nieco zmięknąć i stać się mniej chrupiące. To przez to, że owoce te nie lubią suchego i ciepłego powietrza.
Jeżeli kupujesz jabłka w dużych ilościach, powinieneś wynieść je do chłodu, np. do piwnicy albo nieogrzewanego garażu. Optymalna temperatura dla tych owoców to 1-4°C, a wilgotność powietrza – ok. 90°C (aby taką uzyskać, warto ustawić w pomieszczeniu z jabłkami miskę z wodą). Istotne jest także, aby owoce miały dopływ świeżego powietrza – to sprawi, że w ich pobliżu nie będzie dużych ilości etylenu. Związek ten przyspiesza dojrzewanie jabłek, wywołuje też inne niepożądane zmiany. Tak więc jabłka najlepiej trzymać w miejscu z uchylonym oknem.
Inne wskazówki
Do dłuższego przechowywania nadają się tylko jabłka zdrowe, bez uszkodzeń mechanicznych, śladów zgnilizny i pleśni. Podczas składowania, owoce warto co pewien czas przeglądać. Jeśli zobaczysz, że jabłko zaczęło się psuć, natychmiast je wyrzuć, w ten sposób zapobiegniesz rozwojowi chorób przechowalniczych w pomieszczeniu.