Zazwyczaj pod koniec gotowania zupy, zabielamy ją śmietaną. To nic nadzwyczajnego, tak robiły nasze mamy i babcie. Czasami może się jednak zdarzyć, że połączony z bulionem nabiał warzy się. Jak zabielić danie, aby uniknąć rozczarowania? Wystarczy dodać pewien sekretny składnik i zahartować śmietanę przed dodaniem – sukces murowany.
Zwarzona śmietana potrafi zepsuć nie tylko wygląd, ale i smak naszej zupy. O tym, jak prawidłowo zabielić potrawę powinni wiedzieć szczególnie kucharze amatorzy. Jeśli będziecie podążać za wskazówkami, zabielane danie zawsze będzie miało fenomenalny smak i konsystencję.
Jak zabielić zupę? Kilka ważnych rad
Nigdy nie należy wlewać nabiału wprost do gorącego bulionu. W ten sposób śmietana z pewnością się zwarzy. Aby odpowiednio zabielić zupę, trzeba najpierw porcję nabiału przelać do oddzielnego naczynia i dodać do niego trochę cukru. Dzięki temu dodatkowi poszczególne produkty połączą się ze sobą znacznie lepiej.
Inny sposób na zabielenie zupy bez kulinarnej katastrofy to tzw. hartowanie, które polega na tym, że powoli dodajemy odrobinę zupy do przyrządzonej wcześniej śmietany i wszystko nieustannie mieszamy. Gdy produkt nabiałowy dobrze wymiesza się z porcją zupy, pomału przelewamy mieszankę do garnka z daniem. Robimy to stopniowo, pamiętamy też o tym, aby mieszać zupę. Następnie danie zagotowujemy.
Jak zabielić zupę? Inne wskazówki
Aby zmniejszyć kaloryczność zupy, zamiast śmietany można do zabielania użyć jogurtu naturalnego. Warto pamiętać, że produkty o zmniejszonej zawartości tłuszczu warzą się w zupie zdecydowanie lepiej, niż ich tłustsze odpowiedniki. Zatem sięgając po jogurt do zabielania, trzeba mieć się na baczności. Jogurt hartujemy bardzo powoli, bo nadaje on zupie specyficznego, kwaskowatego posmaku, niezbędne może być wsypanie większej ilości cukru. Do zabielania potrawy dobrze sprawdzi się także gęsty jogurt grecki.