Mrożenie jest skutecznym sposobem na przedłużenie trwałości żywności. Dzięki temu procesowi unikamy utraty wartości odżywczych. W jaki sposób mrozić jedzenie? Jakich produktów nie powinno się wkładać do zamrażarki?
Warto o tym wiedzieć
Przede wszystkim potrawy powinno się umieścić poporcjowane w specjalnych plastikowych pojemnikach lub workach przeznaczonych do mrożenia. Warto także umieścić w nich karteczkę z datą, aby jedzenie nie leżało zbyt długo. Przyjmuje się, że maksymalnie powinny być to trzy miesiące.
Jeżeli chcemy mrozić zupy, nie powinniśmy tego robić razem z ryżem czy makaronem. W celu zamrożenia produktów, które były zamrożone już w momencie kupienia, czas do spożycia liczy się od chwili zakupu, a nie od daty podanej przez producenta. Nie mrozimy też produktów, które były już rozmrożone.
Ile czasu produkty mogą leżeć w zamrażalniku?
Maksymalnie miesiąc – tyle czasu mogą być mrożone ugotowane dania, takie jak pierogi, gołąbki, kotlety czy krokiety. Średnio 2-4 miesiące to okres mrożenia gotowych potraw ze sklepu.
W przypadku mięsa, im jest ono tłustsze, tym krócej może być przechowywane w zamrażarce z uwagi na jełczenie tłuszczu. Drób – 2-3 miesiące, mięso wołowe i cielęce – 8 miesięcy, wieprzowina – 6 miesięcy, a mięso mielone – 2 miesiące.