Placki ziemniaczane najczęściej robi się z ziemniaków, mąki, jajka i innych dodatków. Ale i od tradycji są pewne odstępstwa, a uwielbiane placki można z sukcesem przygotować bez jajka. Wtedy zamiast niego, sięgniemy po jeden kilku odpowiedników.
Placki ziemniaczane bez jajka to wybawienie dla ludzi, którzy na co dzień nie spożywają produktów zwierzęcych albo cierpią na alergię pokarmową. Mimo drobnych zmian w oryginalnej recepturze potrawa wychodzi smaczna i chrupiąca. Oto najlepsze zamienniki jajka w plackach ziemniaczanych.
Głównym składnikiem placków ziemniaczanych są ziemniaki. Idealne są bulwy mączyste typu B lub C (odmiany: Irys, Bryza, Irga). Z odpowiednim gatunkiem możemy już przejść do następnego etapu, jakim jest przyrządzanie masy na placki.
Czym zastąpić jajko w plackach ziemniaczanych?
Opcji jest kilka, możemy więc sięgnąć po to, co akurat mamy pod ręką, np. olej roślinny. Dolewając do masy na placki 1 łyżkę płynnego tłuszczu, możemy zrezygnować z dodawania 1 całego jajka. Kolejnym popularnym artykułem, który znajduje się w niemal każdej kuchni, jest mąka ziemniaczana – tu także 1 łyżka odpowiada 1 jajku.
Oprócz oleju i mąki mamy do dyspozycji zmielone siemię lniane. Jedną łyżeczkę tego produktu należy rozpuścić w 3 łyżkach wody i taki kleik dodać do masy na placki. W potrawie świetnie sprawdzi się też żelatyna (łyżeczkę proszku należy roztopić w łyżce chłodnej wody i dodać łyżkę gorącej wody). Namiastką jajka może być także aquafaba, czyli woda po gotowaniu cieciorki – 3 łyżki płynu są w stanie zastąpić 1 jajko.
Ostatnia metoda na placki bez jajka polega na dodaniu purée z gotowanych jarzyn. Chociaż jest to jedna z najbardziej czasochłonnych opcji, to możemy tutaj pokombinować ze smakiem gotowego dania. Purée możemy zrobić z naszych ulubionych warzyw – 4 łyżki gładkiej masy powinny spełnić swoją funkcję w plackach ziemniaczanych.