Jeśli szukasz nadzwyczajnej receptury na smakowitą potrawę, piróg biłgorajski jest dla ciebie! Przysmak nazywany jest także krupniakiem albo pierogiem gryczanym. Skład jest jednak niezmienny: ziemniaki, biały ser, kasza gryczana, śmietana i jajka.
Krupniak z wyglądu jest podobny do pasztetu. Ponad 16 lat temu wpisano go na Listę Produktów Tradycyjnych. Pieróg jest wypiekany w drożdżowej skórce lub bez niej – wówczas nazywa się go „łysym”. Niektórym smakoszom dzieło to przypomina babkę ziemniaczaną lub słone ciasto, tymczasem potrawa ma zupełnie inny, charakterystyczny smak. Warto podać go z mlekiem – wtedy jest jeszcze smaczniejszy.
Piróg biłgorajski – tradycyjny przepis
Składniki:
Ciasto:
2 łyżki kwaśnej śmietany
400 g mąki pszennej
1 łyżeczka cukru
20 g drożdży
200 g masła
1/2 łyżeczki soli
Farsz:
600 g ziemniaków
2 łyżki masła
200 g kaszy gryczanej
4 jajka
1 łyżka natki pietruszki
300 g twarogu
pieprz i sól
1 łyżka mięty
2 łyżki śmietany
Sposób przygotowania:
Drożdże rozgniatamy ze śmietaną i cukrem, a mąkę i masło siekamy za pomocą noża na stolnicy. Dodajemy sól i śmietanę wraz z drożdżami, zaczynamy wyrabiać ciasto. Owijamy je folią i wkładamy na pół godziny do lodówki. Kaszę i ziemniaki gotujemy do miękkości, odcedzamy i tłuczemy w naczyniu wraz z białym serem. Dodajemy jajka i resztę produktów, starannie mieszamy i porządnie doprawiamy masę pieprzem oraz solą. Dzielimy ją na 2 porcje, obydwie rozwałkowujemy. Pierwszą część układamy równomiernie na dnie naczynia, kładziemy farsz i przykrywamy drugą połówką ciasta. Pieczemy przez 1,5h w 180°C.