REKLAMA
ShareInfo.plKulinariaKoniecznie dodaj to do bigosu. Trik Andrzeja Grabowskiego

Koniecznie dodaj to do bigosu. Trik Andrzeja Grabowskiego

Andrzej Grabowski i bigos
fot. Facebook / Andrzej Grabowski / screen Youtube / TOP FOODS

Niedługo bigos zagości na stołach wielu Polaków. Z tej przyczyny swą recepturę na ten tradycyjny specjał zdradził Andrzej Grabowski. Znany aktor do kultowego dania wrzuca m.in. jabłka. Niecodzienny składnik sprawia, że bigos ma bogatszy smak.

REKLAMA

Andrzej Grabowski to nie tylko wybitny aktor, ale i miłośnik gotowania. To drugie naprawdę nieźle mu wychodzi. Przyrządza bigos z najwyższą dokładnością i sprytem. Zaskocz bliskich wybitnym aromatem uwielbianej potrawy.

Nie tylko kwaskowaty owoc, sprawia, że bigos Andrzeja Grabowskiego ma tak fenomenalny smak. Aktor dodaje do niego także wino – 1 szklanka w zupełności wystarczy. Alkohol obecny w trunku wyparowuje, a specyficzny winny aromat pozostaje. Zanim zaczniesz przyrządzać bigos, dzień wcześniej namocz grzyby (co najmniej na kilka godzin), wtedy danie powstanie jeszcze szybciej.

Przepis na bigos według Andrzeja Grabowskiego

Składniki:
1 kg kapusty białej
1 kg kiszonej kapusty
6 szklanek wody
3 cebule
1/2 kg wędlin
1/2 kg boczku wędzonego
garść suszonych grzybów (namoczonych 1 dzień wcześniej)
1 kg kiełbasy
2 pomidory
2 pietruszki
2 jabłka
1 szklanka czerwonego wytrawnego wina
12 suszonych śliwek
2 marchewki
przyprawy: sól, pieprz, kminek, kolendra, liście laurowe, czosnek suszony, ziele angielskie,
owoc jałowca, majeranek

REKLAMA

Sposób przygotowania:
Kapustę kiszoną odcedzamy z nadmiaru płynu i drobno kroimy. Słodką białą kapustę także kroimy na identyczne drobne kawałki. Obydwa rodzaje warzywa przekładamy do sporego garnka i gotujemy przez pół godziny w 2 szklankach wody, wrzucamy ziele angielskie i liść laurowy. Do produktów dodajemy także posiekane w drobne kawałki grzyby wraz z wodą z moczenia.

Obrane jabłka ścieramy na tarce. Warzywa obieramy, oczyszczamy i kroimy w kostkę. Suszone śliwki przekrawamy na pół i usuwamy z nich pestki. Do moździerza wrzucany kilka owoców jałowca i ucieramy je wraz z pozostałymi przyprawami (po szczypcie każdej) i przekładamy wszystkie przyrządzone składniki do garnka.

Cebulę, kiełbasę, wędliny i boczek do bigosu kroimy w kostkę. Boczek wrzucamy na rozgrzany na patelni olej i podsmażamy, a potem łączymy go z cebulą. Gdy warzywo się zeszkli, dokładamy także pokrojone wędliny i kiełbasę. Podsmażone mięso wraz z cebulą wrzucamy do bigosu, dolewamy czerwone wino. Potrawę gotujemy pod przykrywką przez 40 minut, a na sam koniec doprawiamy pieprzem i solą. Danie możemy podawać zaraz po przyrządzeniu, ale najsmaczniejsze jest po około 2 dniach.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA