Praktycznie każdy z nas ma w domu żelazko. O ten sprzęt także powinniśmy dbać. Podpowiadamy jak wyczyścić żelazko, aby służyło jak najdłużej.
Mycie pojemnika na wodę
Jednym z największych wrogów żelazka jest twarda woda. To bezpośrednia przyczyna gromadzenia się kamienia, który zaburza odpowiednie działanie sprzętu. Z kamieniem poradzi sobie domowa mieszanka na bazie zwykłego, białego octu. Jedną czwartą szklanki tego produktu wlewamy do przegródki na wodę, a potem włączamy żelazko na najwyższą moc. Żelazko pozostawiamy uruchomione do czasu, aż cały ocet wyparuje. Przykry zapach kwasu będzie mniej wyrazisty, gdy dodamy do niego parę kropel dowolnego olejku eterycznego.
Jeśli skończymy już czyścić pojemnik, musimy pamiętać o tym, aby wypłukać pozostałości octu. Do kontenerka wlewamy wodę destylowaną i raz jeszcze włączamy najwyższą moc i czekamy, aż płyn wyparuje.
Czyszczenie stopy żelazka
Ten element zawsze powinien być utrzymany w czystości, ponieważ ma styczność z tkaninami. A przecież nikt nie chciałby, aby stopka zostawiała na nich zabrudzenia. Stopki najczęściej są zrobione ze stali albo powleka je warstwa nieprzywierająca. Każdą można umyć środkiem wielofunkcyjnym WD-40.
Czyszczenie przeprowadzamy, gdy żelazko jest zimne. Powinno być też odłączone od prądu. Na początku WD-40 skrapiamy całą stopę, a potem przy użyciu szmatki starannie go rozcieramy. Na samym końcu ścieramy nadmiar specyfiku i wycieramy stopę do sucha.
Czyszczenie otworów pary wodnej
Stopa żelazka zawiera otwory, przez które ucieka para wodna. Je także trzeba czyścić. Można to robić za pomocą patyczków kosmetycznych i wody. Niestety każda szczelina wymaga osobnego czyszczenia. Jeśli woda okaże mało skuteczna, to do usunięcia zabrudzeń możemy użyć WD-40.
Czyszczenie przypalonego żelazka
Przypalone żelazko możemy wyczyścić przy pomocy tego domowego środka. Z 1 łyżeczki wody i 2 łyżeczek sody oczyszczonej przyrządzamy pastę, potem nakładamy ją na przypalony obszar i pozostawiamy na kwadrans. Później zaczynamy ostrożnie szorować spaleniznę.