Jesteś pewien, że ręcznikiem papierowym można wyczyścić dosłownie wszystko? Gadżet ten co prawda przydaje się w kuchni i pomaga w wielu sytuacjach, lecz nie nadaje się do czyszczenia wszystkich powierzchni w mieszkaniu. Dowiedz się, gdzie lepiej go nie używać.
Ekrany urządzeń elektronicznych
Wiele osób do przecierania zakurzonego ekranu TV używa ręcznika papierowego. Z pozoru wydaje się, że to nic złego, ale warto wiedzieć, że w skład ręczników wchodzą twarde włókna celulozy, a one mogą uszkodzić płaszcz ekranu. Monitor i ekran należy czyścić miękką szmatką z mikrofibry.
Lustro
Podobnie jak ekranu telewizora, także luster nie powinno się przecierać ręcznikiem papierowym. Twarde włókna celulozy mogą zostawić rysy na lustrze, a ono zrobi się matowe. Ponadto papierowy ręcznik często pozostawia niewielkie paprochy. Czyszcząc lustro, zależy nam na tym, aby było perfekcyjnie lśniące. Taki efekt uzyskamy, używając ściereczki z mikrofibry.
Mokra plama na dywanie
Na pewno zdarzyło ci się kiedyś rozlać coś na dywan. Wtedy nadmiar płynu próbowałeś zebrać papierowym ręcznikiem. To niezły pomysł, ponieważ początkowe osuszenie jest potrzebne naszemu dywanowi. Jednak nie można zbyt mocno pocierać ręcznikiem, bo wtedy we włókna dywanu zostanie wtarta celuloza, a my pogorszymy sprawę. Identycznie jest w przypadku powierzchni takich jak cegła czy drewno. Pocierając je ręcznikiem, zostawimy drobne kawałki na płaszczyźnie, a tych nie będzie już tak łatwo usunąć.
Zużyte ręczniki nie powinny trafiać do toalety, bo może to przyczynić się do zatkania rur, a wtedy niezbędna będzie pomoc specjalisty. Mimo że ręczniki przypominają papier toaletowy, ich struktura jest nieco grubsza, więc niełatwo rozpuszczają się w wodzie. Z tego powodu najlepiej wyrzucać je do kosza na śmieci.