REKLAMA
ShareInfo.plPoradyJak uratować wybrzuszone panele po zalaniu? Genialny trik

Jak uratować wybrzuszone panele po zalaniu? Genialny trik

panele podłogowe.
fot. screen Youtube / Colin Chilibeck

Wybrzuszone panele to prawdziwa udręka dla właścicieli podłóg wykończonych panelami laminowanymi. Szpetna wypukłość jest zazwyczaj efektem zalania parkietu wodą i niestarannego pozbycia się mokrych plam. Okazuje się, że istnieją skuteczne metody, które pozwolą błyskawicznie odnowić uszkodzone panele. Przywrócisz im ładny wygląd w kilka chwil!

REKLAMA

Jeśli panele podłogowe zostaną przypadkowo zalane, trzeba je możliwie jak najszybciej wysuszyć i zetrzeć wilgoć. Krótsza styczność z wilgocią to większa szansa na to, że nie zdążą się wybrzuszyć.

Panele wysuszysz przy pomocy szmatek z mikrofibry lub mopa. Na sam koniec precyzyjnie wytrzyj powierzchnię ręcznikami papierowymi. Niezłym pomysłem będzie także osuszenie posadzki ciepłym powietrzem z grzejnika elektrycznego bądź suszarki do włosów. Z kolei po sporym i przestronnym zalaniu paneli niezbędne będzie zdemontowanie części podłogi i zastąpienie zawilgoconego podkładu nowym.

Jak uratować wybrzuszone panele?

Najpierw dokładnie wysusz panele, a potem połóż na nie książki. Jest duża szansa, że gdy woda z nich odparuje, to automatycznie wrócą do poprzedniego kształtu.

REKLAMA

Jeśli jednak wzniesienie nie wchłonie się w pełni po kilku dniach, to umieść na nich jakiś ciężki przedmiot, np. książki. Wystarczy, że pozostawisz je na kilka godzin. Gdy ten patent okaże się bezskuteczny, zastosuj inne rozwiązanie, które omawiamy poniżej.

Prasowanie wybrzuszonych paneli

Kolejną metodą na odkształcone panele podłogowe jest ich… wyprasowanie. Żelazko potrafi szybko zlikwidować wybrzuszenia, które powstały z powodu wilgoci na łączeniach paneli. Ta sztuczka świetnie się sprawdzi w przypadku zawilgocenia małych powierzchni. Trzeba tylko wiedzieć, jak właściwie przeprowadzić tę czynność.

Prasowanie wybrzuszonych paneli krok po kroku

Panele podłogowe dobrze osusz z wody. Weź żelazko i suchą szmatkę z naturalnej tkaniny (taką, która nie stopi się wskutek działania wysokiej temperatury). Urządzenie ustaw na średnią moc i zaczekaj, aż się nagrzeje. Pamiętaj, aby uruchomić w nim funkcję parowania. Rozłóż szmatkę w obszarze wybrzuszenia i zacznij prasować to miejsce gorącym żelazkiem. Aby zapobiec przypaleniu paneli, często podnoś tkaninę i oceniaj, jak przebiega prasowanie. Po upływie kilku minut powierzchnia powinna odzyskać pierwotny wygląd.

REKLAMA



Jeśli jednak wszystkie wymienione wyżej metody okażą się nieefektywne i posadzka nie odzyska pożądanego kształtu, trzeba będzie wymienić zdeformowane panele na nowe.

Zobacz także: Zdeptany dywan będzie puszysty jak nowy. Pamiętaj o 3 zasadach

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA