Niesamowite, jakiego odkrycia dokonał mężczyzna, przeszukujący pole uprawne niedaleko Parczewa w woj. lubelskim. Wykrywacz metalu oszalał, a zaraz potem poszukiwacz odnalazł prawdopodobnie to, co miał nadzieję znaleźć – skarb! I nie jest to wcale określenie na wyrost, gdyż w ziemi był ukryty dzban z tysiącem średniowiecznych monet. Są to szelągi koronne i litewskie, pochodzące z XVII wieku.
O drogocennym znalezisku poinformował w czwartek na Facebooku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków (WUOZ) w Lublinie. W miejscowości Zaniówka, w powiecie parczewskim, poszukiwacz z wykrywaczem metalu odnalazł częściowo uszkodzony, metalowy dzban (tzw. siwak), w którym znajdowało się ok. 1000 średniowiecznych monet. Są to koronne i litewskie szelągi. Masa znaleziska to ok. 3 kg, informuje WUOZ.
„Monety o różnym stopniu zachowania – oddzielone od zespołu zwartego w dzbanku – tworzą egzemplarze luźne (115 sztuk) oraz tzw. zlepieńce (62 sztuki)„ – poinformował urząd konserwatorski, cytowany przez „Fakt”.
Poszukiwacz z wykrywaczem metalu odkrył średniowieczny skarb. W dzbanie były ukryte dawne, lokalne waluty
Jak wyjaśniono – tworzenie się tzw. zlepieńców wynika z procesów utleniania. Wówczas dwie lub kilka monet łączą się w jedną masę.
„Oprócz monet w dzbanku natrafiono na fragmenty tkaniny. Zabezpieczono również fragmenty ceramiczne uszkodzonego dzbanka” – podaje WUOZ w Lublinie.
Delegatura WUOZ w Lublinie została powiadomiona o znalezisku 26 lutego bieżącego roku przez Michała Łotysa, który odnalazł średniowieczny skarb. Według oględzin, dzban z monetami został celowo zakopany (ukryty?) na polu uprawnym. Znalezisko zostanie przekazane do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej – podaje „Fakt”.
Jaką wartość miało znalezisko, kiedy monety jeszcze były w obiegu? Według „blognumizmatyczny.pl” – szelągi króla Zygmunta III Wazy miały wartość, w zależności od czasu ich wybijania, od nieco ponad 1 do niespełna 3,50 dzisiejszych złotych (według siły nabywczej z 2016 roku). Pamiętajmy jednak, że wartość znaleziska wynika głównie z wieku odnalezionych monet.