Bukszpan to piękny krzew, który może być zarówno żywopłotem, jak i rzeźbą ogrodową. Aby dobrze wyglądał i rozwijał się tak, jak trzeba, warto go pielęgnować i systematycznie przycinać. Kiedy najlepiej? Podpowiadamy.
Bukszpan jest odporny na warunki atmosferyczne, więc dla wielu domowych ogrodników jest doskonałym materiałem na żywopłoty. Roślina nie jest trudna w uprawie, a kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jej przycinanie. Jeżeli będziesz wykonywać ten zabieg regularnie, krzew wypuści dorodne nowe pędy. Sprawdź, w jaki sposób i kiedy przycinać bukszpan.
O czym warto pamiętać, przycinając bukszpan?
Bukszpan najlepiej rośnie na podłożu o odczynie zasadowym. Lubi też odpowiednio nasłonecznione miejsce lub półcień.
Strzyżenie rośliny należy wykonać przy pomocy dobrze naostrzonych nożyc. Dzięki systematycznemu przycinaniu pędów z dnia na dzień będzie przybywać, a drzewko szybciej się zagęści. Jeśli chodzi o nawadnianie, to krzew trzeba podlewać stale, ale niedużą ilością wody. Nadmiar wilgoci sprzyja żółknięciu liści.
Kiedy wykonać pierwsze cięcie bukszpanu?
Krzew nieźle reaguje na przycinanie. Zabieg ten wykonuje się przede wszystkim po to, aby nadać mu upragnionego kształtu. Ale wpływa też znacząco na wzrost i zagęszczenie rośliny. Wskutek cięcia bukszpan szybciej tworzy jednorodną i gęstą formę.
Ponieważ roślina jest elastyczna, to można nadać jej kształt kuli czy stożka. Drzewko najlepiej przycinać 1-3 razy w roku. A kiedy wykonać pierwsze cięcie? To zależy od tego, kiedy posadzono roślinę. Najlepszą porą na sadzenie jest koniec lata (sierpień/początek września). Wówczas zdoła rozkorzenić się zanim przyjdzie zima, a Ty zdążysz wykonać cięcie.
Jeśli w swoim ogrodzie zasadziłeś już bukszpan na wiosnę, przytnij jego pędy tuż po ukorzenieniu się krzaczka. O ile drzewko rośnie pojedynczo, to jego gałązki możesz skrócić o 1/3. W przypadku, gdy bukszpany tworzą żywopłot, muszą być przycięte o połowę długości pędów. Jeśli roślinę zasadzono jesienią, to cięcie trzeba wykonać dopiero na wiosnę. Inaczej drzewko mogłoby przemarznąć, bo dopiero co ucięte pędy nie są odporne na niską temperaturę.
Czytaj też: Wiosną wykonaj ten zabieg. Krzew borówki amerykańskiej wyda obfite plony