Krzaczki malin zaczynają na wiosnę stopniowo budzić się do życia. Wtedy wypuszczają nowe pędy, a ich układ korzeniowy rozwija się. Aby je wspomóc, niezbędne jest odpowiednie nawożenie. Dzięki porządnej dawce minerałów rośliny będą bardziej ożywione i odporniejsze na atak szkodników czy choroby. Sprawdź, kiedy nawozić maliny i co warto stosować, aby je dobrze podkarmić po długiej zimie. Dzięki tej wiedzy uzyskasz lepsze plony.
Kiedy najlepiej nawozić maliny?
Ten zbieg wykonaj wtedy, gdy śnieg zniknie, a gleba odmarznie. W pierwszą porcję nawozów zaopatrz krzaczki na początku wiosny, a w następną – pod koniec maja lub na początku czerwca. Po raz ostatni maliny wzmocnij nawozem jesienią.
Na wiosnę maliny potrzebują dawki azotu, więc trzeba im go dostarczyć. Ale w rozsądnych ilościach – ten gatunek jest podatny na przenawożenie. Gdy przesadzisz z azotem, to krzaczki będą przerośnięte, a takie wymagają częstszego przycinania. Z kolei deficyt azotu skutkuje żółknącymi liśćmi i krótkimi pędami. Nawozów azotowych nie powinno się stosować latem i jesienią. O tej porze zaopatruje się maliny w fosfor i potas.
Czym nawozić krzaczki malin wiosną?
Kurze odchody
Litr obornika połącz z 10 litrami wody, a potem odstaw wszystko na 2-3 dni. Następnie nawóz rozcieńcz z wodą (w stosunku 1:1) i zacznij serwować go owocom.
Obornik krowi z wodą
Jedną łopatę obornika wymieszaj z 10 litrami wody i taką gnojówką dokarmiaj krzaczki malin (nawóz musi trafić wyłącznie na ziemię). Jeśli dotrze na pędy czy liście, to może je poparzyć.
Łuski cebuli
Na około 50 g łupin przeznacz maksymalnie 10 litrów wody. Wszystko wymieszaj i gotowe. Taki nawóz nadaje się do użytku po 2 tygodniach.
Obierki ziemniaków
Po zalaniu obierek wrzątkiem odstaw je na 2-3 dni. Po upływie tego czasu nawóz jest gotowy – możesz podawać go malinom.
Drożdże
Drożdże (10 g) połącz z 10 litrami wody i 100 g cukru. Odstaw wszystko na 2 godziny i preparat rozcieńcz wodą w stosunku 1:5. Taki nawóz wykorzystaj od razu, bo nie jest odpowiedni do przechowywania.
Zabieg nawożenia malin przeprowadź w dzień po deszczu. Za sprawą obecnej wilgoci w ziemi rośliny przyswoją więcej substancji mineralnych. Postaraj się dokarmiać krzaczki rano albo wieczorem – nigdy w pełnym słońcu.
Czytaj też: Nie żałuj i spryskaj krzew. Ćma bukszpanowa zniknie raz-dwa