Każdy marzy o perfekcyjnie wyglądającym podwórku. Zastanawiasz się jak usunąć chwasty z kostki brukowej? Poznaj proste domowe patenty, które doskonale się sprawdzają. Zdradzimy też, którego sposobu lepiej nie stosować i podpowiemy jak okiełznać inwazję chwastów na kostce brukowej jeszcze zanim na niej wyrosną. Zacznij działać już teraz.
Domowe metody na usuwanie chwastów z kostki brukowej
Chwasty, które wyrastają spomiędzy kostki brukowej nie wyglądają zbyt estetycznie, w dodatku nikt nie chciałby mieć ich na swoim terenie. Aby je zwalczyć, mnóstwo ludzi stosuje silną trującą chemię, która może nawet zaszkodzić glebie. Na szczęście obejdzie się i bez tego – wystarczy skorzystać z domowych metod.
Soda oczyszczona
Na początku wiosny prewencyjnie posyp nią zagłębienia pomiędzy kostką, a chwasty już na niej nie wyrosną. Jeżeli już zdążyły się pokazać, to na początku je usuń, a dopiero potem posyp proszkiem te obszary, w których się rozwijały. To najlepsza ochrona przed ich powtórnym wyrośnięciem. Nie jest to inwazyjny sposób – nie zaszkodzi środowisku.
Roztwór z octu
Ocet wymieszaj z wodą w proporcjach 2:1, a potem przelej roztwór do pojemnika z dozownikiem i spryskaj nim wszelkie chwasty. Taki preparat spali je, a one zwyczajnie obumrą. Pamiętaj, aby oprysk stosować w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień. W innym razie mógłby dotrzeć na inne rośliny i pogorszyć ich kondycję.
Ściółkowanie
Jeśli nie chcesz, aby chwasty pojawiły się na Twojej kostce brukowej, to wczesną wiosną możesz też wyściółkować teren dowolną użyteczną rośliną, np. pokrzywami. Pokrój je na małe kawałki, a potem połóż w obszarach, z których na ogół wyrastają chwasty. To na pewno je poskromi.
Jakich metod nie stosować w walce chwastami na kostce brukowej?
Bronią niektórych osób w walce z niechcianą roślinnością jest sól kuchenna. Okazuje się, że stosowanie jej wcale nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? Sól co prawda niszczy chwasty, ale poza tym ucierpi na tym także kostka, bo przyprawa dogłębnie wnika w nią. Wystarczy kilka sezonów takiego „solnego zabiegu”, a powierzchnia z wyglądu będzie po prostu koszmarna. Warto więc zrezygnować z tego patentu.
Czytaj też: Zanim włożysz sadzonki do ziemi, koniecznie je tym posyp. Niebywały efekt