Koperta dla księdza na komunię!? W pewnych parafiach panuje taki obyczaj, choć pomysł ten nierzadko spotyka się z oburzeniem. Ci jednak, u których darowizna dla księdza przy okazji sakramentu jest całkowicie normalnym zwyczajem zastanawiają się, ile należy włożyć do takiej koperty. Rozwiążmy ten problem raz na zawsze!
Pierwsza Komunia to z pewnością jeden z „najdroższych sakramentów” – jeżeli bierzemy pod uwagę huczne okoliczności i zwyczajowe prezenty, które dzieci otrzymują przy jej okazji. Krocie, jakie rodzice poświęcają na wyjątkowe obchody kolejnego w życiu ich pociech sakramentu mogą ustąpić skali chy jedynie organizacji ślubu i wesela.
Okazuje się, że alba, prezenty i smakowity poczęstunek dla gości – organizowany ewentualnie w wynajętym lokalu – to nie jedyne wydatki! W niektórych parafiach, razem z darami ołtarza, kapłanowi wprowadzającemu dzieci komunijne w kolejny sakrament przekazywana jest zwyczajowo koperta banknotów. Sięgając pamięcią – nie zawsze tak było.
Koperta na komunię dla księdza? W ramach darów ołtarza rodzice często podarowują gotówkę. Ile włożyć do takiej koperty?
„25 lat temu robiła komunię córce w domu. Nie płaciliśmy księdzu. Dawaliśmy tylko pieniądze na wystrój kościoła, kwiaty na ołtarz i inne bukiety. Składaliśmy się też na prezent dla katechetki, która przygotowała dzieci. Księdzu dzieci wręczały tylko kosze ze słodyczami” – wspomina organizację pierwszej komunii córki pani Aniela z Wałbrzycha, w rozmowie z „Faktem”.
Teraz na niektórych parafiach może być różnie. Koperty dla księży to już stały element, który towarzyszy nam przy wejściu do zakrystii. W czasie komunii koperty przekazuje się w ramach darów ołtarza. Gotówka może tym samym zastąpić przedmioty, będące podarunkiem dla kościoła – np. kielichy, ornaty, dzwonki czy kadzidła. Czasem są one przez rodziców kupowane, ale czasem w darach ołtarza zostawia się po prostu pieniądze.
„Fakt” dowiedział się, jakie kwoty znajdują się w kopertach, przekazywanych księżom w czasie pierwszej komunii. Jedna z rozmówczyń stwierdziła, że do jej koperty włożyła 200 złotych. Bazując na wynikach z forów internetowych, najniższa ofiara wynosiła 20 zł od jednego dziecka. Najwyższe dochodziły nawet do 1,5 tys. złotych! Średnio było to jednak między 100 a 300 złotych w jednej kopercie.