Jak wynika z najnowszego badania CBOS „Postawy prokreacyjne kobiet”, coraz więcej Polek nie chce mieć dzieci. Wyniki sondażu są najlepszym dowodem na to, że podejście kobiet do macierzyństwa mocno się zmienia.
Głównym założeniem programu 500 plus w chwili jego wcielenia w życie było zachęcenie par do zdecydowania się na dzieci. Początkowo skutki były niezłe, ale z biegiem czasu rządowe wsparcie nie przynosiło już takich skutków.
– Początkowo program „Rodzina 500 Plus” przyczyniał się do wzrostu liczby urodzeń, kosztowało to jednak 1,4 mln zł na jedno urodzenie. W połowie 2019 r. nie wykazywał już wpływu na urodzenia – zaznaczono w artykule opublikowanym na stronie Czytelni Czasopism Polskiej Akademii Nauk cytowanym przez portal rp.pl.
Badanie pt.: „Postawy prokreacyjne kobiet” wskazuje, że aż 68% kobiet w wieku 18-45 lat nie zamierza lub nie wie, czy urodzi dzieci. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, ankietowane to „reprezentatywna, ale zróżnicowana grupa, bo są w niej i kobiety bezdzietne, i te, które już mają jedno lub więcej dzieci”.
Jeśli chodzi o kobiety, które jeszcze nie mają dzieci, 25% odpowiedziało z pewnością, że planują potomstwo w ciągu najbliższych 3-4 lat. 34% zadeklarowało to w dalszej perspektywie, a 42% wskazało, że „nie chce lub nie planuje mieć dzieci”.