rosja ukraina
fot. Hargi23 | Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Amerykańscy eksperci wyrażają coraz poważniejsze obawy co do dalszych planów Rosjan. Ich zdaniem tamtejsi żołnierze niebawem mogą posłużyć się podstępem, który miałby im pomóc wygrać walki w okolicach Chersonia.

Eksperci z Amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną zajęli się analizą sytuacji w Ukrainie. Gazeta internetowa „Ukraińska Prawda” podała, że przedstawiciele USA uważają, iż Rosjanie planują użycie podstępu w celu wygrania bitew pod Chersoniem.

Miasto to znajduje się w południowej części Ukrainy i jest stolicą obwodu chersońskiego. Obok mikołajewskiego jest to jeden z dwóch obwodów, w których Rosjanie i ich sojusznicy obecnie wzmacniają swoje pozycje rezerwowe.

Poza samym wzmacnianiem pozycji Rosjanie zajmują się również zbieraniem betonowych urządzeń irygacyjnych. „Ukraińska Prawda” przekazała, że są one im potrzebne do ukrycia ciężkiej artylerii.

Podstęp ma zostać wymierzony przede wszystkim w ludność, która wspiera wojska ukraińskie w operacjach kontrofensywnych. Gdyby Rosjanie przystąpili do ataku podszywając się pod samych Ukraińców, doprowadziłoby to do niemożności rozróżnienia przez sojuszników Rosjan od zaatakowanych i w konsekwencji – skutecznej pomocy tym pierwszym.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę