Andrzej Duda zadecydował. Podpisał ustawę

Andrzej Duda
Screen własny

Prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotni poranek ustawę, która ma wpłynąć na obniżkę akcyzy na prąd i paliwo, a także zawiesił podatek od sprzedaży detalicznej dla paliw. Jest to część Tarczy Antyinflacyjnej rządu Mateusza Morawieckiego.

REKLAMA

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował się na podpisanie zmian w zakresie podatku akcyzowego i od sprzedaży detalicznej. Jest to reakcja na gwałtowny wzrost cen paliw i energii elektrycznej.

Ustawa przewiduje obniżkę stawek podatku na energię elektryczną i niektóre paliwa, zwolnienie z akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe, a także wyłączenie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

REKLAMA

Rząd stwierdził, że w taki sposób uda się złagodzić podwyżki cen prądu i wpłynąć na obniżkę cen paliw na stacjach benzynowych. Ekonomiści uważają, że Tarcza Antyinflacyjna obniży inflację na początku roku o nawet 1,5%.

Raport BNP Paribas zakłada, że szczyt inflacji nadejdzie w czerwcu 2022 roku i wyniesie wówczas około 8,2%. Money.pl z kolei twierdzi, że „wtedy tarcza nie będzie już działać, o ile rząd jej nie przedłuży”.

Udostępnij: