REKLAMA
ShareInfo.plPoradyAnginka jest bujna i szybko się rozkrzewia. Wystarczył 1 prosty zabieg

Anginka jest bujna i szybko się rozkrzewia. Wystarczył 1 prosty zabieg

anginka, geranium
fot. screen Youtube / Martin Green Life

Anginka, inne nazwy: pelargonia pachnąca, anginowiec czy geranium jest rośliną ozdobną, która wytwarza dość charakterystyczny zapach, z delikatną nutą cytryny. Roślinę można stosować do walki z przeziębieniem. Jak pielęgnować anginkę i korzystać z jej dobroczynnej mocy?

REKLAMA

Jak pielęgnować geranium?

Geranium lubi ciepłe i słoneczne miejsca. Jeśli zapewnisz jej takie stanowisko, to na pewno będzie Ci wdzięczna. W zamian uwolni śliczne kwiaty w kolorze różowym i będzie przyjemnie pachnieć. Aby roślina odpowiednio się rozwijała, musisz zabezpieczyć ją przed nagłymi wahaniami temperatury, na które źle reaguje. Zresztą nie lubi też przeciągów. Podlewaj anginkę z umiarem i tylko wtedy, gdy podłoże w doniczce delikatnie przeschnie (najlepiej raz na 7 dni), a zimą zdecydowanie ogranicz nawadnianie (raz na 3-4 tygodnie). Systematycznie usuwaj uschnięte listki i przycinaj pędy. Jeżeli sadzonka wzbija się intensywnie do góry i nie ma prawie wcale rozgałęzień, to utnij wierzchołki pędów. Dzięki temu będzie rozpleniać się na boki.

Anginka to roślina o niezwykłych właściwościach

Roślinę traktowano dawniej jako środek leczniczy. Ma mnóstwo zdrowotnych działań. Jej liście są źródłem olejków eterycznych, które potrafią zwalczać bakterie i wirusy. Ponadto mają moc znieczulającą i potrafią neutralizować stany zapalne w organizmie. Tak więc łagodzą nerwobóle, ból głowy, bóle reumatyczne, a także przyspieszają gojenie blizn i opuchlizny po ukąszeniach insektów. Mają także działanie uspokajające. Nazwa tej rośliny, czyli anginka, też nie wzięła się znikąd. Ma związek z użytecznością tej rośliny w eliminowaniu zakażeń. Polecana jest bowiem osobom, które mają problem z bólem gardła i górnymi drogami oddechowymi. Poza tym geranium zmniejsza obrzęk śluzówki nosa w czasie kataru.

Jak wykorzystać pelargonię pachnącą uprawianą w domu?

Skoro już wiesz, jak pielęgnować roślinę i jakie ma terapeutyczne właściwości, poznaj jej zastosowanie w domowych warunkach. Anginka jest pomocna zwłaszcza w okresie przeziębienia. Kiedy dokuczają ci objawy infekcji, dodaj liście do herbaty albo przyrządź specjalny napar – parz surowiec przez kwadrans. Napar pomoże również zwalczać trądzik i choroby skóry.

REKLAMA

Czytaj też: Ogrodnik zastosował 1 trik. Żaden chwast już nie rośnie w jego ogrodzie

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA