Aplikuję grudnikowi. Kwiaty podziwiam nie tylko zimą

grudnik, zygokaktus, szlumbergera
fot. screen Youtube / @CactusCaffeine

Grudnik (zygokaktus, szlumbergera), to kwiat, który w całej okazałości można podziwiać zimą. Będzie zdrowo się rozwijać i kwitnąć, ale zadbaj o niego. Ma on szczególne wymagania, którym trzeba sprostać. Lubi jasne stanowiska, ale nie toleruje ostrego słońca. Parapet od strony wschodniej lub północnej to dla niego najkorzystniejsze warunki. Kaktus bożonarodzeniowy ma też wymagania odnośnie temperatury (optymalna to 18-20 stopni). Oprócz tego warto go wzmacniać odżywkami. Po jakie preparaty sięgać? Najlepiej organiczne.

REKLAMA

W uprawie zygokaktusa niezwykle ważne jest również podlewanie. Nie należy przesadzać z wodą. Ziemia nie może być zupełnie mokra (taka sprzyja gniciu korzeni), tylko w miarę wilgotna. Podczas kwitnienia należałoby nawadniać roślinę częściej. Gdy piękne kwiaty znikną, podlewanie może być skromniejsze.

Niektórzy posiadacze zygokaktusa już wypróbowali ten patent z nawożeniem. Efekt nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Trik podlega na systematycznym aplikowaniu roślinie wody z domieszką niewielkiej ilości nawozu organicznego. Kuracja zapewnia wiele korzyści. Po pierwsze, pobudza szlumbergerę do hojniejszego kwitnienia w miesiącach zimowych i nie tylko. Przedłuża żywotność kwiatów, które utrzymują się na łodygach w innych miesiącach roku.

Każdy hodowca zygokaktusa powinien dokarmiać go w okresie wzmożonego rozwoju oraz kwitnienia. Najlepiej spiszą się odżywki zasobne w fosfor i potas. Z azotowych należy zupełnie zrezygnować.

REKLAMA

Kluczowe w pielęgnacji zygokaktusa jest nie tylko nawożenie, ale także przesadzanie, które warto wykonywać co 2 lub 3 lata, najlepiej po zimie. Ciężkiej i zbitej ziemi należy unikać. Roślina najlepiej prosperuje na luźnym i lekkim podłożu, z którego ewentualny nadmiar wody będzie mógł bez przeszkód odpływać.

Jak dbać o kaktusa bożonarodzeniowego po przekwitnieniu?

Okres kwitnienia jest dla szlumbergery dość wyczerpujący, więc po nim długo „odpoczywa”. W fazie uśpienia warto przemieścić doniczkę do zimniejszego lokalu, a wody nie dostarczać zbyt często. Po kwitnieniu roślina przechodzi w stan hibernacji i zbiera energię, by niebawem móc znów zachwycić nas wspaniałymi kwiatami.

 

Przejdź na stronę główną