Aplikuję róży. Nowe pąki dolatują co dzień, a krzew nie choruje

róża
fot. Pixabay

Dokarmianie róż w czerwcu jest niezbędne, by rośliny wyrosły na okazy. Jeśli wcześniej nie zaaplikowałeś im nawozu mineralnego, tym bardziej musisz je teraz uskrzydlić. Po nawóz wcale nie musisz maszerować do centrum ogrodniczego. Znajdziesz go w warzywniaku lub w swojej kuchni. Zaopatrzy kwiaty w najważniejsze substancje pokarmowe, potrzebne do rozwoju i kwitnienia, a sadzonki od dołu do góry zostaną wzmocnione i będą dekorować przydomową działkę do jesieni. Oto najdoskonalsza odżywka do róż na czerwiec.

REKLAMA

Czosnek zadba o twoje róże lepiej niż nawóz ze sklepowych półek

Czosnek przydaje się nie tylko w kuchni do robienia sosów, marynat, surówek, zup czy farszów. W ogrodnictwie też można go wykorzystać. Swoim intensywnym aromatem odstraszy wiele szkodników niszczących rośliny i trawnik. Warzywo zadziała jak najlepszy naturalny nawóz, a przygotowany z niego oprysk poskromi mszyce. Mało tego, czosnek chroni róże przed chorobami i pomaga zwalczać te już istniejące. Szkodliwe grzyby i bakterie, które powoli wykańczają krzewy, zamienia w miazgę.

Róże przeważnie dopadają choroby grzybowe takie jak czarna plamistość i rdza. Także coraz powszechniej atakuje je mączniak prawdziwy. Każda mocno oszpeca kwiaty i silnie je pacyfikuje. Na liściach ledwo żywych roślin tworzą się przebarwienia, a potem zaczynają one obumierać i ostatecznie spadają na ziemię. Z kolei pędy zniekształcają się. Cherlawe róże nie dają rady wypuszczać pąków kwiatowych. W takiej sytuacji postawić je na nogi potrafi tylko dobry nawóz. Ten z czosnku powinien wykonać zadanie celująco. Gdy podasz go słabej roślinie zawczasu, unikniesz roznoszenia się zarazy na inne krzaczki. Jeśli chcesz ochronić swoje rośliny przed chorobami grzybowymi, bezbłędnie je nawadniaj. Płyn kieruj do gleby i korzeni. Unikaj skrapiania liści i pąków kwiatowych.

REKLAMA

Jak wyprodukować nawóz z czosnku? Zapamiętaj metodę 5:5

Wystarczy 5 rozdrobnionych ząbków czosnku połączyć z 5 litrami wody i mieszankę odłożyć pod przykryciem (najlepiej sprawdzi się gaza) na 14 dni. Nawóz sam w sobie jest szalenie skoncentrowany, więc przez zaaplikowaniem musisz go rozrzedzić w proporcji 1:10 z wodą (opadową lub kranową odstaną). Specyfik możesz też nanosić na rośliny jako oprysk, ale wcześniej też go rozwodnij. Róże po takiej odżywce będą kwitły jak oszalałe.

Udostępnij: