Aspiryna tak, ale nie dla każdego! Kto nie powinien jej stosować?

Aspiryna ma wiele zalet. W szybki i skuteczny sposób jest w stanie postawić nas na nogi w pierwszym etapie przeziębienia. Jednak nie każdy wie, że są sytuacje, w których zażycie aspiryny nie jest wskazane.

   

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy to organiczny związek chemiczny, acetylowa pochodna kwasu salicylowego. To popularny środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Jest składnikiem wielu leków.

Kiedy nie należy używać aspiryny? Jak informuje portal msn.com, z aspiryny powinny zrezygnować osoby, które mają wrzody żołądka. Aspiryna podrażnia śluzówkę i zmniejsza krzepliwość krwi, a tym samym zwiększa ryzyko krwotoku. Z aspiryny powinni również zrezygnować astmatycy, ponieważ może nasilić ataki. Nie powinno się zażywać aspiryny przed operacją lub zabiegiem, ponieważ zmniejsza krzepliwość krwi i wtedy trudniej zatamować krwotok. Osoby z ryzykiem wylewu, również powinny zrezygnować z aspiryny. Skutkiem ubocznym stosowania aspiryny jest właśnie ryzyko wystąpienia wylewu. Ponadto regularne stosowanie aspiryny, zwiększa dwukrotnie ryzyko wystąpienia mokrej postaci zwyrodnienia plamki żółtej.

   
     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News